Deutsche Volksliste

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Deutsche Volksliste (listina germánů či listina Němců) zkráceně DVL byla listina, která měla za cíl zařazení obyvatel na německém území za druhé světové války do kategorií podle kritérií „vhodnosti“ sestaveným dle Heinricha Himmlera. Instituce vznikla v okupovaném západním Polsku. Obdobné instituce byly následně vytvořeny v okupované Francii a v „Reichskommissariatu“ na Ukrajině.

Volksdeutsche (lidé němečtí) byli lidé německého původu žijící mimo tehdejší Třetí říši. Volksdeutsche podporovala i nacistická ideologie a posilovala rozvoj v jejich komunitách v celé střední a východní Evropě.

Motivace pro vytvoření listu[editovat | editovat zdroj]

Germanizace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1939 Německo napadlo Polsko a zabralo západní část státu – Gau Danzig/Západní Prusko, Wartheland/Povartí a Ostoberschlesien/Východní Horní Slezsko a zbytek „západní části státu“ umístil do Generálního gouvernementu.

Plán pro tehdejší Polsko, jak je stanoven v Generalplan Ost, bylo „očistit“ nově připojené oblasti a vytvořit germanizaci proti polským a slovanským vlivům. Toto znamenalo deportaci nevyhovující části Poláků z těchto oblastí a zapojení etnických Němců z různých míst společně s Němci z Německa.

Rozdělení DVL[editovat | editovat zdroj]

Lidé v první a druhé skupině byli považováni za Volksdeutsche. Lidé třetí skupiny byli tzv. „Němci k navrácení“ či „Němci na převýchovu“.

  • Volksliste 1: Do této skupiny patřili lidé, kteří se aktivně ztotožňovali či podíleli na nacionální ideologii politické strany NSDAP. Dále lidé patřící do německého spolku (v zahraničí) podporující NSDAP či jejich ideologie. Do této skupiny patřila i nemalá část Mazurů, Slezanů a Kašubů.
  • Volksliste 2: Lidé, kteří nevstoupili do německého spolku, ale udrželi si německý původ.
  • Volksliste 3: Sem spadali lidé, kteří nemluvili německy (jejich rodný či obecně používaný jazyk), dle ideologie NSDAP byli považování za příslušníky národu s „německou krví“. Do této skupiny patřili Kašubové, Mazurové a Slezané. Tito lidé nesměli patřit do polských politických spolků pokud chtěli patřit do této skupiny. Německou státní příslušnost bylo možné získat na základě odvolání.
  • Volkliste 4: Lidé s tímto postavením měli výhody než ostatní „negermánské“ obyvatelstvo.

Každý kdo byl veden v DVL byl Němec. (Každý Němec měl jiná privilegia a povinnosti, největší privilegia měli Němci z „Altreichu“)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]