Darling Harbour

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Noční Darling Harbour

Darling Harbour je část Sydney, města v Austrálii s rozsáhlou odpočinkovou pěší zónou. Nachází se na západním straně centra města, na západě zasahuje do čínské čtvrti, na východě na obě strany zátoky Cockle Bay a do předměstí Pyrmont. Cockle Bay je jen jedna z vodních cest, které vedou do Darling Harbouru, který se na severu otevírá do přístavu Port Jackson.

Oblast není ve správě městských orgánů, ale statutárního úřadu na úrovni Nového Jižního Walesu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Darling Harbour s nyní uzavřenou zábavní budovou SEGA World Sydney

Darling Harbour je pojmenován po generálporučíku Ralphu Darlingovi, který byl guvernérem Nového Jižního Walesu v letech 18251831. Původně byl součástí obchodního sydneyského přístavu. V průběhu hospodářské krize ve 30. letech 20. století byla východní část Darling Harbouru známa jako Hladová míle (anglicky: The Hungry Mile) podle dlouhých řad dělníků hledajících práci. V 80. letech 20. století ale již oblast chátrala a až z iniciativy tehdejší Ministryně veřejných prací Nového Jižního Walesu Laurie Breretonové byla k oslavám 200. výročí objevení Austrálie přebudována na současnou oblast, lákající stovky tisíc turistů ročně.

V současnosti prochází velkou přestavbou východní Darling Harbour, kde mají na ploše 18 hektarů nové budovy poskytnout z poloviny prostor obchodu a bydlení a z poloviny zůstat nezastavěné. Vláda Nového Jižního Walesu do projektu zahrnula i oblast ulice Globe Street, která se má stát paralelou Wall Street pro Austrálii a Tichomoří. Celý projekt bude dokončen až po roce 2020, čtvrť ponese jméno Barangaroo, které vyhrálo v celonárodní soutěži.

Atrakce[editovat | editovat zdroj]

Darling Harbour nabízí mnoho veřejných zařízení a atrakcí, například:

  1. SEGA World Sydney byl v roce 2000 uzavřen

S centrem města je Darling Harbour spojen monorailem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Darling Harbour, New South Wales na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]