Daniel Nyblin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Daniel Nyblin
Daniel Nyblin1.jpg
Rodné jménoCarl Petter Daniel Dyrendahl Nyblin
Narození30. června 1856
Drammen
Úmrtí19. července 1923 (ve věku 67 let)
Helsinky
Příčina úmrtíkrvácení do mozku
Místo pohřbeníHelsinki Orthodox cemetery
Povolánífotograf
PříbuzníThorvald Nyblin (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carl Petter Daniel Dyrendahl Nyblin (30. června 1856, Drammen, Norsko – 19. července 1923, Helsinky Finsko) byl norský portrétní fotograf, který žil a pracoval většinu svého života v Helsinkách ve Finsku. Ve své době byl nejvýznamnějším finským fotografem a jedním z nejplodnějších fotografů v zemi.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Nyblin byl synem sochaře Carla Pettera Dyrendahla Nyblina. Po studiu v norských geografických průzkumných fotografických studiích v Kristianii a v Drammenu se v roce 1875 Daniel Nyblin přestěhoval do Helsinek, kde byl zaměstnán fotografem Charlesem Riisem. V roce 1877 Nyblin založil vlastní fotografické studio. Později založil pobočky ve Vyborgu, Turku, Pori a Vase. Nyblin také prodával fotoaparáty a fotografické vybavení dostupné pro amatérské fotografy. To se stávalo v 80. letech 19. století stále více běžnější a dostupnější. V roce 1890 založil vlastní obchod prodávající fotografickou techniku. Jeho práce byly portrétní studie, které tvořil většinou bez umělého světla.

V roce 1889 byl jedním z iniciátorů Fotografiamatörklubben v Helsinkách (později Klub amatérských fotografů v Helsinkách), kde se aktivně účastnil jako lektor a přednášející. Kromě portrétů a některých krajinnářských fotografií vytvořil také fotografické reprodukce uměleckých děl. Fotografoval také divadelní představení. Nyblin také pracoval s klasickým výtvarným uměním, byl malířem a v roce 1885 navrhl památník finské války, který byl postaven v Juthas v Nykarleby.

Nyblin převzal iniciativu Asociace finských fotografů v roce 1897, a soustředil se jak na amatérské fotografy, tak i na profesionály. V roce 1903 byl organizátorem první výstavy fotografií ve finské národní galerii Ateneum, které se zúčastnili jak profesionální tak i amatérští fotografové. Od roku 1901 byl redaktorem časopisu Klubu amatérských fotografů Fotografiska Allehanda až do jeho uzavření v roce 1905 a poté pokračoval v roce 1906–10 vlastním časopisem Nyblins magasin / Nyblinin tietolipas.

V roce 1904 odešel z podnikání, stále však fotografoval. Fotoateliér v Helsinkách je (v roce 2015) stále ve vlastnictví rodiny.

Nyblin ovlivnil celou řadu finských fotografů, včetně takových jako byli například Alfred Nybom, Emmi Fock, Signe Branderová nebo Aarne Tenhovaara.

Výstavy (výběr)[editovat | editovat zdroj]

  • 1986: Daniel Nyblin: Valokuvia. Fotogalerie Hippolyte, Helsinky.
  • 1987: Daniel Nyblin, Victor Barsokevitsch. Victor Barsokevitsch Photographic Centre, Kuopio.
  • 2006: Daniel Nyblin – 150th Anniversary of Norwegian-Finnish Photographer. Fotogalerie „Latera Magica“, Helsinky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Daniel Nyblin na německé Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ollo Alho [vyd.]: Kulturlexikon Finnland. Helsinky 1997.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]