Cvičení se švihadlem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cvičení se švihadlem (anglicky „rope skipping“) je sportovní odvětví mnoha variant, oblíbené po celém světě. Se švihadlem lze sportovat individuálně i skupinově, rekreačně i profesionálně, vytvářejí se osobní, klubové, národní i světové rekordy. Jde o samostatný, plnohodnotný sport a také významný doplněk v rámci tréninků u mnoha sportů a sportovních disciplín.


Historie[editovat | editovat zdroj]

Přeskakování provazu znali již ve starověkém Egyptě (dle kreseb v egyptských hrobkách). Přibližně od roku 1960 je skákání přes švihadlo regulérním sportem, předtím bylo rozšířenou a populární pouliční zábavou. První zprávy o veřejném cvičení se švihadly na území České republiky jsou z roku 1907. Později se cvičilo převážně v sokolovnách, pak v tělocvičnách a na stadiónech. V roce 1965 při 3. Spartakiádě předvedl skladbu se švihadly učňovský dorost. V desetitisícovém počtu cvičenců vyzněla tato sestava na Strahově působivě a setkala se s velkým ohlasem. Z řady českých odborníků a propagátorů tohoto sportovního odvětví lze např. uvést dvě jména: Bohumil Kos, mj. autor knihy Cvičení se švihadly, která vyšla v roce 1965. Známá a aktivní je ve cvičení a propagaci tohoto sportu Jana Beránková.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Pořízení švihadla je dostupné finančně i bohatou nabídkou na trhu sportovních pomůcek. Švihadel je celá řada druhů, od běžných až po různá speciální a vysoce odolná, např. na rychlostní skákání. Při pravidelném sportování se švihadlem jsou důležité kvalitní, pohodlné a odpružené boty, které tlumí zatížení kloubního aparátu, také sportovní, volné, vzdušné a pohodlné oblečení. Délku švihadla lze snadno zjistit tak, že přišlápnutím středu švihadla špičkou nohy k podložce, má konec švihadla z obou stran těla dosahovat k podpaží.

Popis cvičení[editovat | editovat zdroj]

Cvičit lze kdekoliv, cvičení je velmi účinné především pro trénink koordinace pohybů a zvyšování kondice. Po fyzické stránce prospívá celému tělu, vhodné je k redukci hmotnosti, harmonizuje, přispívá ke zlepšení psychiky - napomáhá k odreagování od denních starostí. Obecně cvičení se švihadlem zlepšuje sportovní výkonnost a základní pohybové vlastnosti, rychlost, sílu, obratnost a vytrvalost. Technicky není náročné, základy se dají zvládnout v krátkém časovém období, i když po stránce fyzické námahy patří mezi nejnáročnější sportovní disciplíny. Zapojeny jsou svaly celého těla. Cvičit mohou všechny věkové skupiny, při vhodně zvolené délce i intenzitě cvičení. Cviky několikanásobně zrychlují srdeční činnost a dechovou frekvenci, proti klidovému stavu. Intenzitu a délku cvičení volíme podle věku, individuálních schopností a zdatnosti. Pomocí švihadla se posiluje svalstvo dolních končetin a významně se zlepšuje odrazová síla, což je důležité např. pro sporty jako jsou lehká atletika, fotbal, tenis, gymnastika, box i další bojové sporty, volejbal, basketbal, florbal, aerobik a řada dalších, takže švihadlo je obecně k tréninku vhodná pomůcka.

Disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Základní přeskoky jsou snožmo na místě, bez meziskoku nebo s meziskokem. Z dalších možností: přeskoky z jedné nohy na druhou, snožmo vpřed, vzad, vpravo, vlevo, přeskoky se skřížením nohou, s přednožením nebo zanožením, se zkřížením paží před i za tělem, přeskoky pouze na jedné noze. Další varianty a kombinace cviků jsou pro pokročilé borce. Většinu disciplín lze provádět na rychlost i vytrvalost, na místě nebo za pohybu. Cvičit se švihadly je možné i jinak, dalších variant a sestav je celá řada. Dnes využívá švihadla většina českých škol.

Rekordy[editovat | editovat zdroj]

Rekordní zápisy ohledně švihadla jsou v nejrůznějších evidencích a záznamech v České republice i v zahraničí. Z čechů drží nejvíce rekordů Jan Skorkovský. Švihadlu se věnoval především v letech 1980 až 1990. V tréninku, za poslechu rytmické hudby absolvoval desítky miliónů přeskoků. V roce 1982 dokázal 2 204 přeskoků za deset minut. Dva tisíce přeskoků v desetiminutovém limitu zatím oficiálně v České republice i na Slovensku žádný další rekordman nepřekonal. Další rekordy Skorkovského: 723 přeskoků za tři minuty z roku 1986, 1 094 přeskoků v pětiminutovce z roku 1988. V hodinovce z roku 1982 má česko-slovenský rekord hodnotu 13 210 přeskoků a čtyři roky byl též rekordem světovým. Rekord pro nejdelší vytrvalost je 6 hodin a 60 tisíc přeskoků. V mezinárodních evidencích má Jan Skorkovský dva záznamy na světové rekordy. Ve vytrvalosti na dvě hodiny přeskočil švihadlo 23344 krát a za tři hodiny zvládl 33956 přeskoků, oba výkony jsou z roku 1986. Českým rekordem je výkon Martina Vozara, na jeden výskok 4 krát obtočil švihadlo (čtyřnásobný přeskok), pětkrát po sobě (rok 2000). Českými rekordmankami jsou například Radka Dostálová za 162 přeskoků během jedné minuty v roce 1989, Marie Janoušková se 452 přeskoky za tři minuty v roce 1987 a Pavla Sekerová za 1539 přeskoků v limitu deset minut v roce 1972.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]