Cviček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Region Dolenjska na mapě Slovinska
Víno je dnes velmi populární

Cviček je slovinské víno s nižším obsahem alkoholu (8,5 až 10 %) z oblasti Dolní Carniola, také známé jako region Dolenjska.[1] Jedná se o unikátní víno, které vzniká mícháním několika odrůd [2]. Cviček je oficiálně chráněné a registrované víno s původem ve Slovinsku.[3] Kromě vína Chianti je to také jediné víno, které vzniká mísením červených a bílých odrůd. [4] Má atraktivní světle červenou barvu, příjemnou kyselinu a ovocné aroma (maliny, třešně a červený rybíz). Jeho historie se datuje do 17. století, ale víno dříve nebylo tak populární a jeho jméno pochází z dob, kdy víno bývalo kyselejší a kyselejší. Název Cviček pochází z německého zwikt. Dnes se však Cviček těší velké popularitě právě i díky nižšímu obsahu alkoholu.

Skladba vína[editovat | editovat zdroj]

  • víno z červených hroznů (65–70 %): Źametna črnina neboli Žametovka, Modra Frankinja (Frankovka)
  • víno z bílých hroznů (30–35 %): Kraljevina, Laški Rizling, Rumeni Plavec atd.

Žametovka je základní 40–60% ingrediencí Cvička. Tato odrůda je velmi stará, přibližně 400 let, a vyžaduje mnoho slunce. Obsah cukru v ní ale není příliš vysoký, nicméně obsahuje dostatek kyselinky. Modra frankinja neboli Frankovka je nejpopulárnější odrůdou červeného vína v regionu a Cviček jí obsahuje alespoň 12 %. Z bílých vín, kterých Cviček obsahuje 35 %, je hlavní částí Cvička Kraljevina. Tato odrůda je jednou z nejúrodnějších, ale neobsahuje tolik cukru. Laški rizling neboli italský Rizlink je nejrozšířenější odrůdou bílých vín ve Slovinsku a je do Cvička také přidáván. Hrozny má malé, ale jeho produkce je velká. Tato odrůda je velmi náročná na umístění a půdu. Cviček také může obsahovat malé množství odrůdy Rumeni Plavec a dalších vín, nicméně jejich poměr nesmí překročit 15 %. Každý vinař má vlastní způsob míchání Cvička, nicméně podmínka maxima alkoholu 10 % musí být dodržena.

Léčivé účinky[editovat | editovat zdroj]

Víno má prý léčivé účinky s ohledem na nižší množství alkoholu v krvi, doporučuje se též pro diabetiky. Současně obsahuje látky, které mají pozitivní vliv na zdraví, protože snižují riziko kardiovaskulárních chorob. Cviček má příznivý vliv na trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, funguje jako prevence nespavosti a podporuje krevní oběh.


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.slovenia.si/visit/cuisine/wines/cvicek-the-giant-of-dolenjska
  2. http://life.ihned.cz/jidlo/c1-59951740-slovinska-vina-jsou-na-vzestupua
  3. http://www.uradni-list.si/1/content?id=49816&part=&highlight=Pravilnik+o+vinu+z+oznako+priznanega+tradicionalnega+poimenovanja#!/Pravilnik-o-spremembi-Pravilnika-o-vinu-z-oznako-priznanega-tradicionalnega-poimenovanja-cvicek
  4. http://www.zajc.si/?page_id=1060