Přeskočit na obsah

Corneliu Porumboiu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Corneliu Porumboiu
Corneliu Porumboiu (23. listopadu 2019)
Corneliu Porumboiu (23. listopadu 2019)
Narození14. září 1975 (49 let)
Vaslui
Alma materUniversitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică Ion Luca Caragiale din București
Povoláníscenárista, filmový režisér a filmový producent
RodičeAdrian Porumboiu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Corneliu Porumboiu (* 14. září 1975 Vaslui) je rumunský filmový režisér, scenárista a producent. Za svojí kariéru doposud natočil pět hraných celovečerních filmů a dva dokumentární filmy. Patří mezi nejvýznamnější tvůrce rumunské nové vlny, spolu s režiséry jako Cristian Mungiu, Cristi Puiu nebo Radu Muntean[1]. Filmy rumunské nové vlny se zpravidla věnují tématu morálky v postkomunistické rumunské společnosti. Porumboiova tvorba se vyznačuje radikálním minimalismem a inovativními formálními postupy. Jeho autorské filmy pravidelně bodují na prestižních mezinárodních festivalech, zejména pak na Filmovém festivalu v Cannes.

Filmová kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Po studiích ekonomie absolvoval režii na Národní filmové a televizní univerzitě I.L. Caragialeho (UNATC) v Bukurešti[2]. V roce 2003 natočil krátký školní film Cesta do Města, za který následně získal druhou cenu ve studentské sekci Cinéfondation na festivalu v Cannes[3]. Po absolvování filmové akademie v roce 2004 natočil středometrážní film Liviův Sen. Ve stejném roce založil vlastní produkční společnost 42 KM FILM, ve které následně tvoří všechny svoje budoucí filmy[4].

Jeho celovečerní debut 12:08 Na východ od Bukurešti z roku 2005 se zaobírá pro rumunskou novou vlnu typickým tématem vyrovnávání se s odkazem komunistického režimu v rumunské společnosti. Ve filmu se lokální televize rozhodne uspořádat k výročí revoluce talk show s pamětníky, přímý přenos ale místo oslav národní hrdosti přinese pochybnosti o tom, jak se celá událost tehdy skutečně odehrála. Film byl uveden na festivalu v Cannes v nezávislé sekci Quinzaine des réalisateurs a získal cenu Caméra d'Or, která je udílena za nejlepší celovečerní debut[5].

Se svým druhým filmem Policejní, adj. se v roce 2009 do Cannes vrací, tentokrát je uveden v sekci Un Certain Regard. Děj filmu se odehrává těsně před pádem režimu Nicolae Ceaușesca a sleduje morální dilema policisty, který dostal politické zadání od svého nadřízeného, aby perzekvoval studenta za banální přečin. Film získal Cenu poroty a cenu FIPRESCI[6].

Jeho následující film Když se snáší soumrak na Bukurešť aneb Metabolismus měl v roce 2013 premiéru na festivalu v Locarnu[7]. Tento formálně radikální film sestává pouze ze sedmnácti dlouhých záběrů a sleduje vztah režiséra a herečky, kteří spolu připravují film a zároveň mají milostný poměr. Následně Porumboiu natočil dokumentární film na hranici experimentu Druhý valčík (Dinamo: Steaua 1988), kdy přes nekvalitní záznam fotbalového utkání probíhá dialog režiséra s vlastním otcem Adrianem Porumboiem, bývalým fotbalovým sudím, který tehdy neregulérní utkání pískal. Film byl uveden na Berlinale v sekci Forum[8].

Se svým dalším hraným filmem Poklad se znovu v roce 2015 vrátil do sekce Un Certain Regard. Tato minimalistická černá komedie s morálním přesahem o hledání pokladu zde získala ocenění Un Certain Talent[9]. Druhý experimentální dokument Fotbal nekonečno uvedl v roce 2018 znovu na Berlinale v sekci Forum[10].

Jeho zatím poslední hraný snímek Kanáři z roku 2019 měl premiéru v hlavní soutěži na festivalu v Cannes[11]. Tato svébytná fúze thrilleru a komedie byla vybrána jako rumunský kandidát na Oscara[12]. Porumboiu se inspiroval novinovým článkem o ostrově La Gomera, kde domorodci komunikují pomocí pískání na prsty. Zkorumpovaný policista Cristi se snaží ve filmu pomocí této pískací řeči osvobodit gangstera z vězení. Hlavní roli zde ztvárňuje největší herecká hvězda rumunské nové vlny Vlad Ivanov, po filmu Policejní, adj. se jedná o jejich druhou vzájemnou spolupráci.

Filmografie

[editovat | editovat zdroj]
  1. C I N E P U R / Úvod k tématu: Rumunská nová vlna. cinepur.cz [online]. [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. 
  2. Druhý valčík (Dinamo: Steaua 1988) – Národní filmový archiv. nfa.cz [online]. [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. 
  3. Cinéfondation Winners. www.cinefondation.com [online]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-08-17. 
  4. 42 Km Film [RO] - Production companies. Cineuropa - the best of european cinema [online]. [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. 12:08 East of Bucharest. Quinzaine des Réalisateurs [online]. [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. (francouzsky) 
  6. Festival de Cannes - Politist, adjectiv. www.festival-cannes.com [online]. Dostupné online. 
  7. KOHN, Eric; KOHN, Eric. IndieWire [online]. 2013-08-10 [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Al doilea joc | The Second Game. www.berlinale.de [online]. [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Festival de Cannes - Comoara. www.festival-cannes.com [online]. Dostupné online. 
  10. Fotbal infinit | Infinite Football. www.berlinale.de [online]. [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  11. Festival de Cannes - La Gomera. www.festival-cannes.com [online]. Dostupné online. 
  12. Romania picks Corneliu Porumboiu’s latest film as proposal for 2020 Oscars. Romania Insider [online]. [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]