Connemarský pony

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Connemarský pony
Connemara pony.jpg
Základní informace
země původu Irsko Irsko
směr užitkovosti Rekreace, Skokové závody
Tělesná charakteristika
výška † 1,28m až 1,48 m
barva standardní barvy koní
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Connemarský pony je jediné ryze irské plemeno koně. Pochází se západního Irska z oblasti Chonnacht, anglicky Connaught nebo Connemara.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy předky Connemarského ponyho byli poníci podobní highlandským zkřížení s andaluskými a berberskými koňmi, kteří se zachránili po ztroskotání Španělské Armady v roce 1588 po prohrané bitvě u Gravelines. Tím mělo vzniknout plemeno irského hobbyho, dnes již vymřelého. Výsledkem dalšího křížení s araby a menšími plnokrevníky byl velice elegantní jezdecký pony. Jeho první plemenná kniha vznikla v roce 1904.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Connemarský kůň má výšku v kohoutku 132-145 cm. Hlava je malá s rovným profilem, krk neobvykle dlouhý a kohoutek výrazný. Tělo má stavbu dobrého jezdeckého koně a skokana. Srst byla původně plavá, dnes jsou však mnohem častější bělouši, vraníci a hnědáci jsou vzácní.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Connemarský pony má poddajnou povahu, dříve sloužil jako jezdecký kůň nebo soumar, dnes se využívá v zemědělství a jako jízdní kůň. Křížením s plnokrevníky vznikají koně vhodní pro crosscountry a skokové soutěže.