Condamine River

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Condamine River
Condamine River, Warwick, Queensland, 2009
Condamine River, Warwick, Queensland, 2009
Základní informace
Světadíl Austrálie
Pramen
Mount Superbus
1 375 m n. m.
Ústí
Surat
Protéká
AustrálieAustrálie Austrálie (Darling Downs, Queensland)

Řeka Condamine River patří do povodí řek Murray a Darling. Odvodňuje severní část oblasti Darling Downs v jihovýchodní části státu Queensland v Austrálii. Pramení na svazích Mount Superbus, nejvyšší hory jihovýchodního Queenslandu, na vnitrozemské straně Velkého předělového pohoří (Great Dividing Range), pouhých 100 km od pobřeží, teče však směrem na západ, do vyprahlého vnitrozemí.[1]

Tok[editovat | editovat zdroj]

Condamine River protéká městy Killarney a Warwick, kde se připojuje Gowrie Creek, který odvodňuje svahy u města Toowoomba. Dále protéká městy St George, Dirranbandi a u města Surat se stáčí k severozápadu a dál teče pod názvem – Balonne River. Tam se do řeky vlévá Bungil Creek.[1][2]

U Dirrandbandi se řeka rozděluje do dvou větví. Západní větev s názvem Culgoa River, protéká městem St. George, teče dále na jihovýchod až do Nového Jižního Walesu, kde se v Brewarrině, necelých 100 km od Bourke, slévá s řekou Barwon, a tak vytvářejí Darling. Východní větev se dále rozvětvuje vpravo do větve Bokhara River a vlevo do Narran River. Tyto větve se spojují s řekou Barwon, která se také vlévá do řeky Darling. Darling se pak vlévá do Murraye, který teče směrem k jihozápadu a vlévá se do moře nedaleko od Adelaide v Jižní Austrálii. Murray a Darling tvoří dvojici největších a nejdelších australských řek.

Vodní zdroje[editovat | editovat zdroj]

Vody z řeky Condamine River se využívají pro zásobování měst a zavlažování. Přehrada Leslie na Sandy Creeku – přítoku Condomine River – je hlavní vodní zdroj pro Warwick. Talgai Weir malá hráz, která může zadržovat až 640 mil. litrů, se nachází blízko města Clifton.[2] Další vodní díla na řece jsou hráze Yarramalong Weir, Lemon Tree Weir, Loudoun Weir, Tipton Weir a Cecil Plains Weir. Z řeky se také stává zásobárna nádrží během období sucha v Austrálii.

Historické ohlédnutí[editovat | editovat zdroj]

Název Condamine použil botanik Allan Cunningham v roce 1827 podle Thomase De La Condamine (1797–1873), pobočníka guvernéra Ralpha Darlinga.[3] Patrick Leslie byl prvním usedlíkem v blízkosti Warwicku, kde založil Canning Downs v roce 1840. Major Thomas Mitchell překročil Balonne River na Svatého Jiří, 23. dubna 1846. O rok později se Ludwig Leichhardt vypravil objevovat tok řeky Condamine.

Povodně v Queenslandu 2010–2011[editovat | editovat zdroj]

Řeka a její povodí zkomplikovalo život v oblasti během povodní na přelomu let 2010 a 2011.

Související informace naleznete také v článku Povodně v Queenslandu 2010-2011.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Condamine River na anglické Wikipedii.

  1. a b Shaw, John H., Collins Australian Encyclopedia, Collins, Sydney, 1984, ISBN 0-00-217315-8
  2. a b Harrison, Rod; Ernie James, Chris Sully, Bill Classon, Joy Eckermann(2008). Queensland DamsBayswater, Victoria: Australian Fishing Network, 154. ISBN 9781865131344. 
  3. Library of NSW Search - Manuscripts, Oral History, and Pictures Catalogue - State Library of New South Wales

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]