Přeskočit na obsah

Cingroš (továrna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Cingroš r. 1899

Cingroš byla kamenická továrna v Plzni, jedna z nejúspěšnějších plzeňských firem 19. století.[zdroj?]

Vznik firmy je datován do roku 1866. Kameník Jan Cingroš (1841-1906)[1][2] začal od sedmdesátých let 19. století pracovat na vybudování továrního areálu mezi Božkovskou a Koterovskou ulicí.

Továrna se nacházela na území dnešní městské čtvrti Plzeň 2-Slovany a svého času byla nejvýznamnější kamenickou firmou v Rakousko-Uhersku, v 19. století exportovala své produkty do celého světa. Mezi její stěžejní výrobky patřily strojově řezané a leštěné kamenické články ze žuly, syenitu a porfyru, honosné součásti staveb i celé pomníky a náhrobky. Továrna odebírala své stroje na zpracování kameniva od firmy Suchý, Jouza a Čáp, slévárna a strojírna, Chrást u Plzně. Výroba zde pokračovala až do druhé světové války.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

Z dřívějšího areálu továrny se dochovala pouze pozdně klasicistní vzorkovna (s trojúhelníkovým štítem a vysokými půlobloukovými okny) a původní obytný dům. Další stavby byly zbourány, nebo úplně přestavěny.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • BĚLOHLÁVEK, Miloslav. Archív města Plzně. Průvodce po fondech a sbírkách.. [s.l.]: Západočeské nakladatelství, 1987. 
  • KOLEKTIV. Průvodce architekturou města od počátku 19. století do současnosti. Plzeň: Plzeň ( NAVA), 2013. 
  • Velkoprůmyslník p. Jan Cingroš †. Národní listy. 1906-03-20, roč. 46, čís. 78, s. 2. Dostupné online [cit. 2015-01-24].