Chorvatský ovčák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chorvatský ovčák
Gera062005sed.jpg

Chorvatský ovčák

Základní informace
země původu Chorvatsko Chorvatsko
Tělesná charakteristika
výška † 40 - 50 cm
barva černá
Klasifikace a standard
skupina FCI FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi,
sekce FCI Sekce 1 - Ovčáci (bez zkoušky z výkonu)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Chorvatský ovčák (anglicky: Croatian Sheepdog) je původně pastevecký a ovčácký pes pocházející z Balkánu, nejvíce je rozšířený v Chorvatsku a ve Slovinsku. Patří do skupiny ovčáčtí a honáčtí psi a ve své rodné zemi je velmi oblíbený pro schopnost sám se rozhodovat.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Štěně chorvatského ovčáka, 7 týdnů

Stáří tohoto plemene se odhaduje na více než 1 000 let, a přesné záznamy o šlechtění tedy nejsou. Nevíme, z jakých plemen se tento pes vyvinul a kde přesně to bylo, ale jelikož se dnes nejvíce vyskytuje v Chorvatsku, je tato země zapsána jako země původu. Kvůli svým vlastnostem byli jeho předci nejspíše také pastevečtí psi. V roce 1969 byl uveřejněn standard, který je totožný s tím, který se používá dnes.

Původně byl vyšlechtěn jako pastevecké plemeno, dnes se ale k tomuto účelu používají spíše jiná plemena a tak dnes toto plemeno nalezneme spíše jako hlídače nebo společníka. Protože nejsou moc rozšíření, nemohlo se zatím "ozkoušet" jak by se mu dařila obrana nebo čichové práce.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to středně velký pes, kompaktní, se středně dlouhou srstí černé barvy s hustou podsadou. Na obličeji je srst vždy krátká. Povolena je pouze černá barva, bílé znaky na hrdle, hrudi nebo bílé ponožky jsou možné, ale nežádoucí. Hlava je klínovitá a lehká, dobře nasazená. Uši jsou nízko nasazené, trojúhelníkovitého tvaru a nošené vzpřímeně nebo polovztyčené. Stop je málo vyjádřený. Krk je středně dlouhý, široký a dobře osvalený. Hřbet je dlouhý a spíše široký. Ocas dlouhý, osrstněný a u kořene silnější. Končetiny jsou dlouhé a dobře osvalené, aby zvládali velkou fyzickou zátěž.

Chorvatský ovčák na agility

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Chorvatský ovčák je přátelský, oddaný, hravý, mrštný a bystrý pes. Má vyvinutý ochranářský pud, dokáže se samostatně rozhodovat, je čilý, pozorný a snadno cvičitelný. Je to dobrý a schopný hlídač. Děti má rád a s ostatními zvířaty také vychází dobře, ale může mít sklony "povyšovat se" nad ostatní psyy, obzvláště samce. K cizím se chová nedůvěřivě ale nesmí být agresivní. Je to pes spíše pro jednoho pána, a tomu je věrný. Kvůli své dominantní povaze ale může mít nějakou dobu "zálusk" na post "vůdce smečky", to se ale dá patřičným výcvikem zlepšit.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst nepotřebuje skoro žádnou péči, stačí občasně pročesat, ale mýt by se měla jen v případě, pokud je pes opravdu špinavý, protože tak dobře neizoluje a mohla by ztratit svůj přirozený lesk a mastnost, což by vedlo ke kožním potížím. Jako každý ovčácký pes vyžaduje hodně pohybu a nedostatek může vést až k agresivitě nebo nervozitě. Drápky je nutné zastřihávat, pokud si je pes nebrousí o chodník nebo kámen. Může být celý rok držen venku, ale nejlépe se zateplenou boudou. Lepší pro něj bude dům se zahrádkou, než-li byt.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]