Přeskočit na obsah

Cheneau korzet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cheneau korzety

Cheneau korzet je tvarovaná ortéza trupu zhotovená z plastické hmoty, například z polyetylénu, jejímž úkolem je účinně korigovat většinu skoliotických deformit páteře.[1] Působí aktivně cíleným řízením dýchání a pasivně pomocí derotačních pelot, jež usměrňují rotaci hrudní a bederní páteře. Vyrábí se z pevného materiálu a podle odlitku, tak aby co nejpřesněji odpovídala tvaru trupu nemocné osoby.

První typ ortézy představil v roce 1978 dr. Jacques Chêneau. Existuje i 2. typ z roku 1995 bez do té doby typické hrudní spony. V roce 2002 bylo opět změněno tvarování a toto provedení korzetu nese označení jako typ 3. Cheneau korzet je možno označit za nejuniverzálnější korekční trupovou ortézu pro konzervativní léčbu skoliózy.[1] Jeho vyobrazení lze najít na mnoha stránkách výrobců individuálních pomůcek oboru ortotiky - protetiky.

Přestože většina korzetů označených pojmenováním Cheneau vypadá obdobně, mohou se od sebe tvarovými detaily, a tedy i mírou účinnosti značně lišit.[1] Kritériem kvality u Cheneau korzetu, ale i u jiných korekčních korzetů určených pro konzervativní léčbu skoliózy, je stupeň korekce deformované páteře. Korekční trupovou ortézu korigující skoliotickou křivku o 50 % a víc lze označit za velmi dobrou, při korekci skoliotické páteře nad 30 % jako dobrou či vyhovující.[1]

  1. a b c d [1] Archivováno 2. 12. 2012 na Wayback Machine. Černý, P. Technické možnosti konzervativní léčby skolióz. Ortopedie, r. 2/2008, č. 4, s. 172-179, ISSN 1802-1727.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]