Chatanžský záliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chatanžský záliv

Chatanžský záliv[1] (rusky Хатангский залив), je hluboký záliv v jihozápadní části moře Laptěvů mezi poloostrovem Tajmyr a asijskou pevninou. Délka zálivu je více než 200 kilometrů, největší šířka je více než 50 km.

Ostrov Bolšoj Begičev rozděluje záliv na dvě úžiny: Severní průliv (13 km široký) a Východní průliv (8 km široký). Největší hloubka je 29 metrů. Břehy zálivu jsou vysoké, strmé a členité. Výška přílivu a odlivu je asi 1,4 m. Záliv je po většinu roku pokryt ledem. Většina zálivu patří do Krasnojarského kraje, menší část do Sachy.

Do zálivu se vlévá mnoho velkých řek: Chatanga, Velká Balachňa, Tikjan-Jurach, Semjeriskjaj, Sanga-Jurjach, Nová řeka, Podkamenka a další.

V šelfové části zálivu byly objeveny velké zásoby ropy, které jsou součástí ropného pole East Taimyr.[2]

Na pobřeží zálivu je obec Koževnikovo.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Хатангский залив na ruské Wikipedii.

  1. BOHÁČ, Pavel, a kolektiv. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty. 3., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2019. 212 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-88197-16-4. S. 172. Standardizované exonymum: Chatanžský záliv. 
  2. «Лукойл» приобрел первое месторождение в Восточной Сибири. Ведомости [online]. [cit. 2021-04-25]. Dostupné online. (rusky) 
  3. KOLEKTIV AUTORŮ. Malá zemepisná encyklopédia ZSSR. 1. vyd. Bratislava: Obzor, 1977. 856 s. S. 269.