Camphillské hnutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Camphillské hnutí je mezinárodní síť společenství spravovaných podle zásad antroposofie. Camphillské komunity jsou tvořeny statkem, provozujícím samozásobitelské biodynamické zemědělství, a zároveň poskytují ubytování a péči osobám se zdravotním handicapem, především mentálním. Klienti jsou integrováni do rodinného života, komunita jim poskytuje pracovní terapii, vzdělání a kulturní vyžití. Na rozdíl od tradičních léčeben nejsou ošetřovatelé (většinu z nich tvoří dobrovolníci) a chovanci nijak zřetelně odděleni, důraz je kladen na společné rozhodování a spravedlivou distribuci zisků.

Hnutí založili v roce 1939 ve Skotsku emigranti z Rakouska, pediatr Karl König a učitel a umělec Carlo Pietzner, o rok později vznikla na statku Camphill nedaleko Aberdeenu první komunita. Postupně se hnutí rozšířilo na více než sto camphillských vesniček existujících ve dvaadvaceti zemích světa.[1] První český camphill funguje od roku 2004 v Českých Kopistech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The History of the Camphill Movement. www.camphill.org [online]. [cit. 2017-10-31]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-11-07. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]