Calaquendi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Calaquendi je označení pro skupinu elfů v knihách o Středozemi od britského spisovatele J. R. R. Tolkiena.

Význam slova[editovat | editovat zdroj]

Calaquendi neboli elfové světla jsou ti elfové, kteří viděli světlo Dvou Stromů ve ValinoruLaurelinu a Telperionu. Je to souhrnný název pro elfy, kteří neodmítli pozvání Valar a odešli do jejich země Amanu. Protějšek pro Calaquendi jsou Moriquendi, Temní elfové, kteří světlo stromů neviděli.

Kdo jsou Calaquendi[editovat | editovat zdroj]

Za elfy světla jsou považováni všichni Vanyar, kteří byli vedeni Ingwëm, a také všichni Noldor, které vedl Finwë. Tyto dvě skupiny elfů se do Valinoru dostali záhy po pozvání Valar a Velké cestě. Také je sem zařazena přibližně třetina Teleri, která putovala pomaleji pod vedením Elwëho a po jeho zmizení v Beleriandu pod vedením jeho bratra Olwëho. Zbylé dvě třetiny Teleri během Cesty odpadly. Jedna třetina je nazývána Šedými elfy a druhá Nandor.

Jediná výjimka mezi Sindar byl právě Elwë, který byl v Amanu na pozvání Valar brzo po procitnutí elfů a ještě před Velkou cestou.

QuendiElfové J. R. R. Tolkiena
Eldar – elfové Velké pouti z Cuiviénenu. Avari
Vanyar Noldor Teleri „Neochotní“
Všichni šli do Amanu Všichni šli do Amanu Ti, kteří šli do Amanu Sindarti, kteří zůstali v Beleriandu. Nandor – ti, kteří opustili pochod Teleri východně od Mlžných hor. Laiquendi (Zelení elfové z Ossiriandu) jsou Nandor, kteří později odešli do Beleriandu. odmítli Velkou pouť.
ÚmanyarEldar, kteří nebyli v Amanu.
Calaquendi„Elfové světla“, Vznešní elfové, byli ve Valinoru za dnů Dvou stromů. Moriquendi„Temní elfové“, nikdy neviděli světlo Dvou stromů.