Budgie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Budgie
Základní informace
Původ Vlajka Walesu Cardiff, (Wales)
Žánry Heavy metal
Hard rock
Progressive rock
Aktivní roky 1967– dosud
Web www.budgie.uk.com
Současní členové
Burke Shelley
Steve Williams
Craig Goldy
Dřívější členové
Pete Boot
Tony Bourge
Rob Kendrick
Ray Phillips
Jim Simpson
John „J.T.“ Thomas
Andy Hart
Simon Lees
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budgie jsou rocková skupina založená v roce 1968 v Cardiffu, South Glamorgan, Wales.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Skupina byla založena v roce 1968, původní sestavu tvořili : Burke Shelley (narozen jako John Burke Shelley, 10. dubna 1947) – basová kytara a zpěv, Tony Bourge (narozen jako Anthony James Bourge, 23. listopadu 1948) – kytara, zpěv, Ray Phillips (narozen jako Raymond John Phillips, 1. března 1949) – bicí. Všichni tři se narodili v Tiger Bay, Cardiff, South Glamorgan, Wales.

Jejich debutem bylo album Budgie nahrané v roce 1971 v Rockfield Studios s producentem skupiny Black Sabbath Rodgerem Bainem, následovalo album Squawk (1972). Další album Never Turn Your Back On a Friend (1973), potvrzující jejich postavení v rockové historii, obsahovalo jejich nejznámější skladbu „Breadfan“, později předělanou skupinou Metallica. (Metallica předělala též jejich skladbu „Crash Course In Brain Surgery“). Ray Philips opustil skupinu před čtvrtým albem In for the Kill a nahradil jej Pete Boot (narozen jako Peter Charles Boot, 30. září 1950 ve West Bromwich, Staffordshire).

V roce 1975 se k Bourgemu a Shelleymu připojil bubeník Steve Williams (rockový bubeník) a nahráli společně album Bandolier, Bourge odešel v prosinci 1978 a byl nahrazen Johnem Thomasem.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]