Brumby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brumby
Volně běhající Brumby
Volně běhající Brumby
Základní informace
Země původuAustrálieAustrálie Austrálie
Směr užitkovostiRekreace
Tělesná charakteristika
BarvaVětšina standardních barev koní

Brumby je australský zdivočelý kůň. Vznikl mísením koní, kteří utekli lidem (osadníkům) a přežili v drsných australských podmínkách. Žijí na mnoha místech po celé krajině, nejznámější jsou však koně žijící v oblasti Australských Alp v jihovýchodní Austrálii. Nejvíc jich žije v Severním teritoriu a druhá nejpočetnější populace se nachází v Queenslandu. Jsou velmi inteligentní, přizpůsobiví a obratní. Využívají tyto vlastnosti k úniku před člověkem. Mají výborný orientační smysl. Na jedné straně jsou jako invazní nepůvodní druh, který poškozuje životní prostředí, člověkem pronásledováni a hubeni[1], na druhé straně jsou vnímáni jako součást kulturní historie a tyto praktiky jsou odmítány. Brumby lze ochočit a využít je jako jezdecké a pracovní koně[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. -, -. FERAL HORSE (EQUUS CABALLUS) AND FERAL DONKEY (EQUUS ASINUS) [online]. Canberra: Australian Government, Department of Sustainability, Environment, Water, Population and Comunities, 2011 [cit. 2022-07-29]. Dostupné z: https://www.dcceew.gov.au/search?search_api_fulltext=feral%20horse.pdf. Dostupné online. 
  2. Aust Brumby Challenge – Australian Brumby Alliance. australianbrumbyalliance.org.au [online]. [cit. 2022-07-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]