Bronchioloalveolární karcinom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bronchioloalveolární karcinom (BAC)
Klasifikace
MKN-10 C33.C34.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bronchioloalveolární karcinom (BAC) je vzácný typ karcinomu plic. Častěji nastává u nikdy nekouřících osob, žen a Asiatů.[1]

Podle definice není BAC invazivní tumor. Nicméně byl patology klasifikován jako forma karcinomu in situ (CIS). Nicméně stejně jako další formy CIS je jeho chování maligní a často smrtelné. K jeho zvládnutí je nutná lobektomie nebo pneumonektomie a návratnost je častá. Z těchto důvodů byla onkology zařazena mezi ostatní maligní tumory, které jsou invazivní.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Bronchioloalveolární karcinom je podtyp adenokarcinomu plic. I když se odlišuje od dalších typů adenokarcinomů rozdílnými klinickými projevy, prognózou a odpovědí na léčbu.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bronchioloalveolar carcinoma na anglické Wikipedii.

  1. Raz DJ, He B, Rosell R, Jablons DM. Bronchioloalveolar carcinoma: a review. Clin Lung Cancer. Mar 2006, roč. 7, čís. 5, s. 313–22. DOI:10.3816/CLC.2006.n.012. PMID 16640802. 
  2. Lee KS, Kim Y, Han J, Ko EJ, Park CK, Primack SL. Bronchioloalveolar carcinoma: clinical, histopathologic, and radiologic findings. Radiographics. 01. Nov 1997, roč. 17, čís. 6, s. 1345–57. Dostupné online. PMID 9397450. 
Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.