Breviparopus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Breviparopus taghbaloutensis byl zřejmě obří sauropodní dinosaurus, který žil v jurském období (před asi 160-175 miliony let) v Severní Africe (dnešní Maroko). V současnosti je tento gigantický tvor znám pouze jako ichnotaxon (dochovala se pouze série jeho velkých stop).

Stopy měřily na délku 115 cm a na šířku přes 50 cm, což odpovídá tvoru o velikosti možná přes 40 metrů a hmotnosti v desítkách tun. Jedná se o jedny z největších objevených stop jakéhokoliv živočicha v historii planety. Nejvyšší odhady velikosti dinosaura se pohybují až okolo 48 metrů délky a asi 55 tun hmotnosti. Tyto odhady však samozřejmě nelze nijak uspokojivě doložit.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Dutuit, J.M. & A. Ouazzou (1980). "Découverte d'une piste de Dinosaure sauropode sur le site d'empreintes de Demnat (Haut-Atlas marocain)." Mémoires de la Société Géologique de France, Nouvelle Série 139:95-102.
  • Monbaron, Michel, et al (1999)."Atlasaurus imelakei n.g., n.sp., a brachiosaurid-like sauropod from the Middle Jurassic of Morocco." Les Comptes rendus de l'Académie des sciences IIa: Earth and Planetary Sciences. 1999:519-526.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]