Bretaňský ohař

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bretaňský ohař

Bretaňský ohař (Epagneul Breton) je velice inteligentní pes středního vzrůstu. Tito psi bývají velice oddaní svému pánovi, proto hůře nesou pozdější změnu majitele. Má vynikající čich, je hbitý, mrštný, rád aportuje a dokáže vystavit zvěř. Nejčastěji se vyskytuje v barvách černo-bílá, oranžovo-bílá, hnědo-bílá či trikolorní. Pro naši kulturu může být nezvyklé, že bretaňský ohař se rodí buď ve formě bezocasé, s krátkým či dlouhým ocasem. Postavou je mírně podsaditý, ideální kohoutková míra u psů 48–51 cm, u fen 47–50 cm. Hlava je špičatější, obličejová část je vůči mozkovně v poměru 2:3. Uši kratší, svěšené dolů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno pochází z Francie, zde je v dnešní době i nejčastějším ohařským druhem. Byl vyšlechtěn z kontinentálních španělů a setrů. První standardy tohoto plemene byly stanoveny roku 1907, současná podoba byla uznána v roce 1938. v České republice existuje jen poměrně málo chovných stanic tohoto plemene. Jejich seznam je k nalezení na stránkách Klubu bretaňských ohařů.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Péče o bretaňského ohaře není náročná. Jako ostatní lovecká plemena potřebuje hodně pohybu, ale dokáže i odpočívat v klidu. Hodí se do rodiny s dětmi a kromě funkce loveckého psa se velice hodí i pro canisterapii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]