Borzov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Borzov
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku 7,9 km
Světadíl Evropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Košický kraj)
Úmoří, povodí
Bodva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borzov je potok v regionu Turňa, v západní části okresu Košice-okolí. Je to levostranný přítok Bodvy, měří 7,9 km a je tokem V. řádu. Na horním toku protéká Borzovou dolinou.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Volovských vrších, v podcelku Kojšovská hoľa, na východojihovýchodním svahu Tří studní (969,0 m n. m.) v lokalitě Harakovská, v nadmořské výšce přibližně 850 m n. m.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Od pramene teče zpočátku jihojihozápadním směrem, na západním úpatí Baratu (857,8 m n. m.) se vyrovnává severojižním směrem a pokračuje přes Borzovou dolinu. Zde zprava přibírá přítok zpod Strážného vrchu (774,0 m n. m.), na krátkém úseku teče na jihovýchod a zleva přibírá přítok ze severozápadního svahu Klinu (718,1 m n. m.) a protékající Benkovou dolinou. Následně se Borzov znovu stáčí severojižním směrem, protéká osadou Baňa Lucia a zároveň vtéká do Košické kotliny, do podcelku Medzevská pahorkatina. Pod osadou teče přechodně na jihovýchod, pak už na jihojihovýchod, přičemž teče souběžně s přístupovou cestou do osady na levém a zrušenou železniční tratí Počkaj - Baňa Lucia na pravém břehu. Nakonec se esovitě stáčí, postupně podtéká zrušenou trať, silnici II. třídy č. 548 i železniční trať č. 168 a západně od osady Počkaj (Medzev) ústí v nadmořské výšce cca 281 m n. m. do Bodvy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Borzov na slovenské Wikipedii.