Bohumil Samuel Kečíř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bohumil Samuel Kečíř (19041987 v psychiatrické léčebně) byl český malíř, jehož existence je nejistá.

Je známo hodně jeho obrazů. V letech 2001 až 2006 se 90 jeho prací vydražilo na aukcích za ceny od $ 3000 do 4500 €[zdroj?].

20. dubna 2007 česká média oznámila, že jeho bibliografická data byla vymyšlena. Jejich vyšetřování neprokázala žádné důkazy jeho existence. Žurnalisté jej označují za jakéhosi Járu Cimrmana v malířství. Jeho obrazy ale nepochybně existují.

Narodil se, podle bibliografických údajů v Holouci, Holuci nebo Holicích. Zdá se, že první dvě uvedená místa vůbec neexistují a v tom třetím není žádný záznam o jeho narození. Ostatní dokumenty o jeho osobě jsou stejně pochybné: údajná fotka z dětství, fotka z pamětní desky a fotokopie jeho parte. Byl pronásledován nacisty kvůli své židovské matce a následně omezován ve své tvorbě komunisty. Kvůli depresím měl strávit svých posledních deset let života na již neexistující psychiatrické klinice v Brně. Zde vznikla podstatná část jeho díla.

Pokud neexistoval, kdo namaloval všechny ty obrazy není známo, kolují různé dohady o jeho identitě (může jít o neodhalený pseudonym jiného autora).

Roku 2005 byla vydána jeho biografie, jejímž autorem je rakouský obchodník s uměním a znalec umění Erich Tromayer, nicméně se s ním osobně nikdy osobně nesetkal. Mezitím rakouský památkový úřad zjistil, že přinejmenším jeden z obrazů musí být starý 20-30 let díky nenapodobitelnému procesu stárnutí. Stáří obrazu bylo odhaleno, ale malíře není možné s jistotou určit.

V rozhovoru pro časopis Profil (č. 31/2007) Tromayer popřel pravděpodobnost padělání takového množství děl kvůli, v devadesátých letech, tak slabému výdělku. V roce 1991 bylo možné jeho obrazy koupit za sto šilinků (okolo 7 €). Důkazy o neexistenci Kečíře považuje Tromayer za intriku českých obchodníků s uměleckými předměty, kteří zaspali tento obchod a nyní se cítí být podvedeni, neboť většina obrazů byla převezena mimo republiku, v té době ilegálně např. do Rakouska, kde je nyní většina jeho díla. Češi tak prý jeho dílo ztratili.

Další zdroje uvádějí, že se jedná o jistého Vavříčka, z čehož plyne jeho pseudonym. S otcem údajně vlastnili po nějaký čas zámek Letovice.

Vavříček skupoval stará plátna, která pak přemalovával, aby svým obrazům přidával na autenticitě. Podvodně se nechal zapsat do německého katalogu, což ho dostalo mezi elitu umělců. Při zjištění této skutečnosti se však nikdo z nákupců jeho děl neozval, aby si neutržil ostudu, že se nechal obelhat.

Pointou je, že ať měl Vavříček motivy a způsob propagace nekalé, zůstává malířem, protože díla vytvořil.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Michel Friedrich Becker (Hg.): Bohumil Samuel Kecir. Der geheimnisvolle Maler, Gera 2007. ISBN 978-3-9810812-7-5
  • Erich Tromayer: Bohumil Samuel Kecir, Wien 2005.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]