Black Country

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Black Country (rozcestník).
Mapa
Ukázka života za průmyslové revoluce v místním muzeu
Vlajka

Black Country je průmyslová oblast ve střední Anglii, severozápadně od města Birmingham. Její hranice nejsou přesně definovány a liší se podle toho, zda se uplatní hledisko geologické, etnosociální nebo administrativní,[1] zhruba zahrnuje anglické distrikty Wolverhampton, Walsall, Dudley a Sandwell na západě hrabství West Midlands. Je součástí birminghamské konurbace, ale samotný Birmingham už do ní nepatří.

Vzhledem k ložiskům černého uhlí a železné rudy byla oblast už od 17. století centrem anglického těžkého průmyslu. Název Black Country (Černá země) se začal používat od poloviny devatenáctého století a byl inspirován množstvím kouře a sazí. V průběhu průmyslové revoluce v regionu vznikala řada dolů, továren, železničních tratí a plavebních kanálů. Charles Dickens popisuje zdejší život v románu Starožitníkův krám, existuje teorie, že podle této industriální krajiny vytvořil John Ronald Reuel Tolkien svůj románový Mordor.[2] Také budoucí královna Viktorie, která krajem projížděla jako třináctiletá dívka, ve svém deníku líčí všudypřítomnou špínu a bezútěšnost.[3] V roce 1913 proběhla v Black Country jedna z největších stávek v britských dějinách, do níž se zapojilo 40 000 dělníků.[4]

Ve druhé polovině dvacátého století došlo k útlumu těžby a průmyslu, poslední důl Baggeridge Colliery byl uzavřen roku 1968. Navzdory řadě restrukturalizačních programů oblast trpí sociálními problémy, míra nezaměstnanosti patří k nejvyšším v Anglii.[5] Black Country patří také k oblastem s vysokým podílem přistěhovalců. Ve městě Dudley sídlí Black Country Living Museum, které seznamuje turisty se zdejšími tradicemi. Black Country se vyznačuje svérázným dialektem, v němž se dochovaly prvky archaické angličtiny, například zájmeno „Thee“.[6] Region má od roku 2012 vlastní vlajku, kterou navrhla studentka Gracie Sheppardová podle výroku amerického diplomata Elihu Burritta z roku 1862, že tato krajina je černá ve dne a rudá v noci (od množství žhnoucích vysokých pecí). Svátkem Black Country je 14. červenec na paměť dne, kdy Thomas Newcomen vynalezl atmosférický parní stroj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://blackcountryhistory.org/places/
  2. http://www.theguardian.com/books/2014/sep/19/how-the-west-midlands-black-country-inspired-tolkien-lord-of-the-rings
  3. http://www.itv.com/news/2014-05-16/queen-victoria-diary-reveals-trip-to-desolate-midlands/
  4. http://www.academia.edu/2583200/The_fight_for_the_bottom_dog_The_1913_Black_Country_Strike
  5. http://www.expressandstar.com/news/2014/12/24/2-8m-to-tackle-high-unemployment-in-black-country/
  6. http://www.sedgleymanor.com/dictionaries/dialect.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]