Blízkozemní planetka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Blízkozemní planetka (také NEA z anglického Near Earth Asteroid) je planetka, jejíž oběžná dráha leží blízko oběžné dráhy Země. Některé planetky protínají dráhu Země a proto představují nebezpečí srážky. Na druhou stranu jsou planetky snadno dostupné sondám ze Země a některé lze dokonce dosáhnout s menším zrychlením, než je třeba k dosažení Měsíce. Nejznámější blízkozemní planetkou je (433) Eros, která byla navštívena sondou NEAR Shoemaker americké NASA.

K březnu 2015 je známo více než dvanáct tisíc blízkozemních planetek. Největší z nich je (1036) Ganymed o průměru 32 km. Existují celkem asi desítky tisíc blízkozemních planetek, z čehož asi do 2 000 může mít průměr větší než jeden kilometr.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Jsou tři rodiny blízkozemních planetek:

  • Ateni mají velkou poloosu dráhy (odpovídá průměrné vzdálenosti planetky od Slunce) menší než jednu astronomickou jednotku (1 AU je vzdálenost Země od Slunce). Jejich afel (největší vzdálenost od Slunce) je větší než perihel (nejmenší vzdálenost) Země. Planetky se proto většinu času nachází uvnitř oběžné dráhy Země
  • Apolla mají velkou poloosu dráhy větší než Země a perihel menší než afel Země, takže se většinu času nachází za oběžnou dráhou Země
  • Amoři mají velkou poloosu dráhy větší než Země a jejich perihel blízko oběžné dráhy Země (ve vzdálenosti 1,017 – 1,3 AU). Tyto planetky již nepřekračují dráhu Země.

Ateni a apolla mají výstřední oběžnou dráhu, která kříží dráhu Země, což z nich činí potenciální hrozbu srážky.

Amoři nekříží dráhu Země, jen se k ní mohou těsně přibližovat. Někdy ale překračují dráhu Marsu. Oba měsíce planety Mars, Phobos a Deimos, jsou zřejmě planetky Amorovy skupiny, které byly Marsem zachyceny.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

[1] - Program NASA pro hledání blízkozemních těles