Přeskočit na obsah

Bitva o Trenton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva o Trenton
konflikt: Americká válka za nezávislost
Vrcholící bitva
Vrcholící bitva

Trvání26. prosinec 1776
MístoTrenton, New Jersey
Souřadnice
VýsledekDrtivé vítězství Američanů
Strany
Vlajka USA 1776 USA Vlajka Hesenska-Kesselska Hesensko-Kasselsko
Velitelé
Hlavní velitelé:

Vlajka USA 1776 generál Washington

Hlavní velitelé:

Vlajka Hesenska-Kesselska plukovník Rall

Síla
2400 mužů
18 děl
1500 mužů
6 děl
Ztráty
2 mrtví

5 raněných

22 mrtvých
83 raněných
800-900 zajatých

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva o Trenton byla malá, ale mimořádně důležitá bitva americké války za nezávislost, k níž došlo koncem prosince 1776. Washingtonova Kontinentální armáda, zkrušená předchozími porážkami (bitva o Long Island, bitva o Fort Washington), nedostatkem zásob a krutým zimním počasím, se vydala ze zbytku svých sil, když v skrytu noci z 25. na 26. prosince 1776 překročila zčásti zamrzlou řeku Delaware a po čtrnáctikilometrovém pochodu ještě ten stejný den zaútočila na Trenton držený třemi hesenskými pluky.

Již tak početně slabší Hesenští byli přesvědčeni, že za stávajícího počasí není nepřátelský útok možný, takže omezili hlídky a zrušili dálkový průzkum a většina důstojníků i mužstva se pilně oddávala slavení Vánoc. Útok je tak zcela zaskočil a přes počáteční statečné pokusy o odpor museli rychle ustoupit nebo kapitulovat. Ztráty Američanů byly minimální, Hesenští měli nepoměrně větší počet mrtvých, zraněných a především velké množství zajatých. Jen třetině jejich mužů se podařilo vyváznout.

Bitva nebyla velká rozsahem, ale poskytla americké straně nemalou kořist a velkou psychologickou vzpruhu. Washington původně hodlal pokračovat v překvapivé zimní ofenzívě, ale zhoršující se počasí, které znemožnilo zbylým částem jeho uskupení přesuny, ho přimělo od toho upustit a vrátit se zpět do Pensylvánie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]