Big Hole

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Big Hole
Open pit mine.jpg
Základní údaje
Typ díladůl
Maximální hloubka215 m
Těžbadiamanty
Poloha
StátJihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika
ObecKimberley
Souřadnice
Provozní údaje
Období těžby1871 – 1917
Objem těžby2722 kg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Big Hole (také Kimberley Mine) je bývalý povrchový důl na diamanty nedaleko města Kimberley v jihoafrické provincii Severní Kapsko. Bývá označován za největší jámu, kterou kdy vyhloubila lidská ruka (i když podle nových výzkumů je důl v Jagersfonteinu ještě větší).[1] Hlubší jsou diamantové doly na Sibiři, jako Udačnaja v republice Sacha, ty ovšem vznikly za pomoci strojů.

Popis a historie[editovat | editovat zdroj]

Hornický skanzen u Big Hole

Big Hole zaujímá plošnou rozlohu 17 hektarů, okraje jámy mají obvod 1600 metrů. V době svého dokončení byla hluboká 240 metrů, což se v důsledku sesuvů půdy snížilo na 215 metrů. Do výšky 40 metrů je zaplavena vodou.[2]

Diamanty byly na zdejších pozemcích nalezeny v roce 1871 a do oblasti nazývané New Rush přišlo více než padesát tisíc hledačů, kteří vyhloubili obří jámu pouze lopatami a krumpáči, přičemž bylo přemístěno přes 22 000 000 tun zeminy.[3] V roce 1888 byla založena firma De Beers, která díky svému kapitálu vytlačila individuální kopáče. Za druhé búrské války sloužil důl jako kryt pro obyvatele města Kimberley.[4] V roce 1914 byla Big Hole jako nerentabilní uzavřena a majitelé dolů investovali do hloubení šachet, které umožňovaly těžit diamantonosnou horninu kimberlit až v hloubce přesahující jeden kilometr.

Z těžby v Big Hole pochází 153,5 karátový diamant Porter Rhodes nalezený v roce 1880. Předpokládá se, že z této lokality pochází i 287,4 karátový diamant Tiffany.[5]

Hornické muzeum[editovat | editovat zdroj]

Celkově bylo z Big Hole vytěženo 2722 kilogramů diamantů.[6] Jáma je významnou turistickou atrakcí, v roce 1971 bylo v jejím sousedství otevřeno muzeum hornictví. Jihoafričané usilují o zápis kráteru mezi Světové dědictví.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]