Přeskočit na obsah

Bann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bann
Základní informace
Délka toku137 km
Pramen
Ústí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bann je nejdelší řeka Severního Irska.[1] Pramení na severním svahu hory Slieve Muck v hrabství Down, teče severozápadním směrem a vlévá se do Severního průlivu nedaleko města Coleraine. Dělí se na horní tok Upper Bann (64 km), která se vlévá do největšího britského jezera Lough Neagh dlouhého 30 km a vytéká z něj jako Lower Bann (64 km). Její povodí má rozlohu 5775 km². Střední průtok činí 92 m³/s.

Údolí Bannu bylo první osídlenou oblastí v Irsku, jak o tom svědčí archeologické naleziště na Mount Sandel. Klaudios Ptolemaios řeku zmiňuje pod názvem Argita. Název Bann pochází z irského an Bhanna (bohyně). Vodní energie umožnila rozvoj severoirského textilního průmyslu.[2] Řeka je proslulá rybolovem (úhoři a lososi). Její tok rozděluje Severní Irsko na dvě části; na západ od ní je nižší životní úroveň a vyšší podíl katolického obyvatelstva než na východě.[3]

  1. Major Rivers Of The British Isles - River Bann. sites.google.com [online]. [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. 
  2. River Bann | river, Northern Ireland, United Kingdom. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Did civil inequality merit triggering the Troubles?. The Irish Times [online]. [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]