Banana Pi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Banana Pi je jednodeskový mini počítač velmi podobný populárnímu Raspberry Pi nebo Orange Pi a předchůdce nového modelu Banana Pro od společnosti Lemaker s podporou WiFi. Vychází z velmi podobné architektury, avšak nabízí mnohem větší výkon. Základem počítače je dvoujádrový procesor ARM Cortex-A7 s integrovaným GPU jádrem Mali400MP2. Deska obsahuje integrovanou operační paměť 1 GB DDR3. Deska neobsahuje žádnou interní paměť pro operační systém nebo ukládání souborů, nabízí však možnost připojení SD karty či SATA rozhraní pro připojení pevného disku. K připojení zobrazovací jednotky slouží konektor HDMI nebo kompozitní RCA. Zvukový výstup lze napojit skrze 3,5 mm JACK nebo HDMI. Na desce se nachází také integrovaný mikrofon. Oproti Raspberry Pi má Banana Pi přímo napojený ethernet adaptér 10/100/1000 s konektorem RJ45. Základní deska obsahuje dva konektory USB 2.0 včetně jednoho konektoru USB OTG a jednoho konektoru USB micro sloužícího pro napájení.

Celý počítač se rozměry 90 mm x 60 mm a rozložením konektorů velmi podobá Raspberry Pi a je kompatibilní s většinou podporovaných příslušenství určených právě k Raspberry Pi. Najdeme zde i sadu 26 programovatelných pinů pro připojení rozšiřujících modulů a konektor na připojení LCD dotykového panelu. Součástí desky jsou i tři tlačítka - zapnutí, reset a bootování. Deska obsahuje IR přijímač pro dálkové ovládání.

Základní deska počítače Banana Pi je napájena pomocí napájecího adaptéru 5V s doporučeným výstupním proudem 2A.

Hardware[editovat | editovat zdroj]

Rozměry desky: šířka 60 mm, délka 92mm, rozložení konektorů na desce je kompatibilní s deskou Raspberry Pi model B. Váha desky bez připojených periférií je pouze 48 gramů.

Porovnání Banana Pi vs. Rasbperry Pi[editovat | editovat zdroj]

Porovnání klíčových parametrů Banana Pi proti Raspberry Pi:

Duel Banana Pi vs. Raspberry Pi
Parametr Banana Pi Raspberry Pi (model B)
Čipset Allwinner A20 Broadcom BCM2835 SoC
Procesor ARM Cortex-A7 Dual-Core 1GHz ARM1176JZ-F 700MHz
Grafický adaptér ARM Mali400 MP2, OpenGL ES 2.0/1.1 Dual Core VideoCore IV, OpenGL ES 2.0/1.1
Operační paměť 1GB DDR3 SDRAM 512MB 400MHz SDRAM
Úložiště SD (Max. 64GB) / MMC, SATA SD, MMC, SDIO
Ethernet 10/100/1000 RJ45 10/100 RJ45
USB 2.0 2x na čipu A20 2x na čipu LAN9512
Video výstup HDMI 1.4, kompozitní RCA, LVDS HDMI 1.3a, kompozitní RCA, (DSI)
Audio výstup HDMI, 3,5 mm JACK HDMI, 3,5 mm Jack
Audio vstup mikrofon není
Napájení 5V / 2A USB micro 5V / 1,2A USB micro

Velkou výhodou Banana Pi je velký rozdíl v dvoujádrovém procesoru, velké operační paměti a především možnosti připojení dalších periférií a to i s rozhraním SATA. Čipset A20 se běžně používá v moderních tabletech či v chytrých telefonech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt Banana Pi vznikl na počátku roku 2013 jako reakce na vznikající komunitu Raspberry Pi s odezvou na poptávaný větší výkon a s lépe řešeným připojením k počítačové síti prostřednictvím ethernetu s podporou rychlosti 10/100/1000. Nevýhodou ethernetového rozhraní Raspberry Pi byl fakt, že toto rozhraní bylo připojeno interně jako další USB periferie, což zvyšovalo nároky na další systémové prostředky.

V prosinci roku 2013 začalo první velké testování prvních prototypů této desky

V dubnu 2014 se spustil oficiální prodej desek Banana Pi.

V červnu 2014 byl uvolněn zdrojový kernel komunitou Banana Pi na Github

V dubnu 2015 byla vydána nová stabilní verze linuxového operačního systému Bananian OS 15.04, která opravovala mnoho chyb původní verze od hlavního uvedení Banana Pi/Pro/R1. Jedná se o přední operační systém odladěný pro tento typ počítače s plnou podporou integrace SATA portu v jádře.

Vývojové desky[editovat | editovat zdroj]

Banana Pi - model BP-A20 M1[editovat | editovat zdroj]

Základní verze - Dvoujádrový ARM Cortex-A7 1GHz, Mali400MP2, 1GB DDR3, 1x Gigabit LAN, 2x USB 2.0., HDMI...

Jedná se o základní model, který lze zakoupit jak na zahraničních obchodech tak i na českém trhu v oficiální české distribuci.

Cena za tento model se pohybuje řádově okolo 1 400,- Kč.

Banana Pi - model BP-A20 M1+ (plus)[editovat | editovat zdroj]

Rozšířená a vylepšená verze - Dvoujádrový ARM Cortex-A7 1GHz, Mali400MP2, 1GB DDR3, 1x Gigabit LAN, WiFi, 2x USB 2.0., HDMI...

Koncem roku 2014 byla představena i rozšířená, tzv. plus verze základního modelu Banana Pi od původního výrobce, která reflektovala partnerskou verzi Banana Pro. Tato verze je založena na stejné konfiguraci jako základní model, avšak obsahuje navíc integrovaný bezdrátový adaptér WiFi B/G/N, včetně úspory místa se zahrnutým slotem na Micro SDHC kartu a rozšířením GPIO pinů. Samozřejmostí je i podpora připojení periférií přes integrovaný SATA port.

Ačkoli partnerský výrobce Lemaker přišel se svoji verzí Banana Pro mnohem dříve, Banana Pi M1+ (plus) nestačil držet tempo a jeho opožděné vydání se podepsalo na celkově nízké poptávce.

Banana Pi - model BP-A20 M2[editovat | editovat zdroj]

Čtyřjádrový ARM Cortex-A7 1GHz Quad Core, PowerVR SGX544MP2, 1GB DDR3, 1x Gigabit LAN, 1x WiFi, 4x USB, HDMI...

Tento model disponuje čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex-A7 s čipsetem PowerVR SGX544MP2. Oproti prvnímu modelu má již slot na Micro SDHC karty (odpadá použití redukce nebo velké SD karty). Novinkou je také podpora integrovaného bezdrátového adaptéru WiFi B/G/N. V rámci tohoto rozšíření naopak tento model postrádá konektor SATA.

Banana Pi - model BP-A20 M2+(Plus)[editovat | editovat zdroj]

Čtyřjádrový ARM Cortex-A7 1GHz Quad Core, Mali400MP2, 1GB DDR3, 1x Gigabit LAN, 1x WiFi, 2x USB, HDMI...

Tento model disponuje čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex-A7 s čipsetem PowerVR Mali400MP2. Oproti prvnímu modelu má již slot na Micro SDHC karty (odpadá použití redukce nebo velké SD karty). Novinkou je také podpora integrovaného bezdrátového adaptéru WiFi B/G/N. V rámci tohoto rozšíření naopak tento model postrádá konektor SATA.

Banana Pi - model BPI-A83T M3[editovat | editovat zdroj]

Osmijádrový ARM Cortex-A7, PowerVR SGX544MP1, 2GB DDR3, 1x Gigabit LAN, 1x WiFi, 1x BT, 2x USB, HDMI...

Jedná se o nejnovější model, který v prvé řadě řeší podstatné nedostatky předchozích revizí. Zásadní změnou je využití přímého napájecího konektoru, který se nahradil za již dříve používaný MicroUSB konektor, který nebyl navržen na dodávání tak velkého napájecího proudu. V této souvislosti lze koupit modely jak s novým konektorem, tak s konektorem MicroUSB.

Velkou předností je využití nového osmijádrového procesoru ARM Cortex-A7 s novou čipsetovou řadou PowerVR SGX544MP1. Navýšení se dočkala i integrovaná operační paměť RAM, která se zdvojnásobila na 2GB typu DDR3, opět sdílenou v rámci GPU. Model Banana Pi M3 dále zahrnuje plnou podporu bezdrátového adaptéru WiFi se standardem B/G/N (150Mbit/s) a nově integrovaným bezdrátovým modulem Bluetooth v4.0.

Na internetových obchodech se dá zakoupit začátkem roku 2016.

Banana Pi open source router - model BPI-R1[editovat | editovat zdroj]

Platforma pro open-source router. Obsahuje dvoujádrový ARM Cortex-A7 1GHz, Mali400MP2, 1GB DDR3, 5x Gigabit LAN, WiFi B/G/N 2T2R MIMO 300Mbit/s, 1x USB, HDMI, SATA

Následovník původního Banana Pi - projekt určený pro vytvoření multifunkčního počítače v kombinaci s gigabitovým wifi routerem. V současné době je možné využít oficiální operační systém Bananian nebo upravený operační systém DDWRT, který je určený především pro síťové zařízení.

Cena tohoto modelu se pohybuje okolo 2 200 Kč je je již k sehnání v České republice.

Banana Pi IO rozšiřující karta[editovat | editovat zdroj]

K Banana Pi je možné připojit většinu rozšiřujících modulů, senzorů nebo doplňkového hardwaru kompatibilních s Raspberry Pi. Jedním z doplňkových příslušenství je rozšiřující karta s IO výstupy pro připojení dalších 32 GPIO pinů.

Banana Pi D1 modul s externí kamerou[editovat | editovat zdroj]

Novinkou je samostatný modul s integrovanou CMOS kamerou.

Operační systém[editovat | editovat zdroj]

Banana Pi podporuje tak jako Raspberry Pi následující operační systémy:

  • Linux (Banana Pi OS, Raspbian, Debian, Arch-Linux, Ubuntu a další upravené verze)
  • Android

Operační systém se "vypaluje" (rozbaluje) na SD kartu pomocí programu Win32DiskImager z operačního systému Windows nebo pomocí programu usb-imagewriter z operačního systému Linux. Doporučuje se použít SD karta s kapacitou větší než 4GB. Ideální je použít kartu s pamětí 8GB nebo 16GB.

Jako u každého zařízení, kde se jako hlavní záznamové médium využívá SD karta, je nutné brát v potaz její životnost. SD karty jsou choulostivé na velké množství přepisu záznamových buněk, proto se doporučuje využívat větší kapacity se softwarovou funkcí náhodného zápisu. Životnost SD karty lze prodloužit i vypnutím pravidelných záznamů - logů nebo vypnutím swapu. V některých případech lze využít fyzické zablokování zápisu na SD kartu (malý přepínač na kartě).

Výběr vhodného napájení[editovat | editovat zdroj]

Všechny modely Banana Pi/Pro jsou napájeny skrze Micro USB konektor. Výrobce doporučuje využít napájecí zdroj, který při výstupním napětí 5V dodává stabilně proud více než 1 Ampéru. V tomto okamžiku se můžete dostat do obtíží, protože některé USB nabíječky nejsou schopny dodat dostatečný proud, navíc v případě, že chcete připojit externí disk. Dalším problémem bývá příliš velká délka kabelu a velmi tenké vodiče, přes které takový proud neproteče. Pokud máte problémy s funkčností tohoto počítače, doporučuji nejprve zkontrolovat napájecí soustavu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem ke stále se rozrůstající komunitě uživatelů Banana Pi vznikají na internetu nové zajímavé návody, kde můžete vycházet jak z návodů určené pro Raspberry Pi (vzhledem ke kompatibilitě), tak právě i z nových návodů na stavbu například výkonného datového úložiště s nízkou spotřebou (využití SATA konektoru). Jedním z příkladů může být projekt BanaNAS.

Zajímavým projektem může být například i sestavení výkonného clusteru, který již může konkurovat silnějším počítačovým sestavám při zachování nízké spotřeby s vysokým výkonem.

Volitelné příslušenství pro Banana Pi[editovat | editovat zdroj]

Rozšiřující SATA Multiplier[editovat | editovat zdroj]

S ohledem na využití integrovaného SATA portu je možné vývojové desky Banana Pi rozšířit o další konektory SATA za pomoci tzv. "SATA Multiplieru". Tato chytrá deska umožňuje rozšířit sběrnici SATA o dalších 5 konektorů, tím pádem lze připojit až 5 dalších zařízení se SATA rozhraním.

Odzkoušeným modulem s nativní podporou pro Banana Pi je deska s označením JMB 321 Sata Multiplier, který nese název po svém čipsetu JMB 321.

Tento modul podporuje připojení zařízení kompatibilní s rozhraním SATA I. a SATA II., o celkové datové propustnosti 1,5Gbit/s až 3,0Gbit/s.

Modul JMB 321 se připojuje k Banana Pi klasickým propojovacím SATA kabelem a napájí se externím zdrojem s napájecím napětím 5V.

Modul JMB 321 lze prakticky využít pro připojení více pevných disků k Banana Pi, či pozdějšího vytvoření softwarového pole RAID. Ideální je také pro použití v systémové konfiguraci operačního systému BananaNAS (či OpenMediaVault).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]