Jednodeskový počítač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jednodeskový počítač (z angličtiny též SBC – single-board computer) je malý počítač s jednou deskou plošných spojů, jako je například Raspberry Pi, Arduino, Intel Edison, nebo 64bitový AMD Gizmo Board. Tyto počítače však mívají bohaté možnosti rozšíření o další hardware, zejména vstupně/výstupní moduly. Často se programují pomocí osobního počítače, který ve většině případů poskytuje lepší podmínky pro běh vývojářského software než jednodeskový počítač. Po naprogramování jsou však tyto počítače samostatné a dokáží řídit například domácí multimediální přehrávač, kamerový systém atp.

Hardware[editovat | editovat zdroj]

Jako hlavní procesor se obvykle používají RISC procesory v kombinaci s Linuxem. Novější přístroje mají kolem 1 GB paměti RAM a několik GB paměti flash (jako náhrada pevného disku), dále jsou přítomny jeden až dva USB porty, obrazový výstup a další vstupně výstupní zařízení.

Software[editovat | editovat zdroj]

Výrobce obvykle nabízí k počítači některou z distribucí operačního systému Linux. K některým přístrojům je k dispozici software pro zpracování a rozpoznávání obrazu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]