BVP-1

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
BVP-1
Československé BVP-1 s vysunutým vlnolamem v muzeu RAF.
Československé BVP-1 s vysunutým vlnolamem v muzeu RAF.
Typ vozidlabojové vozidlo pěchoty
Historie
VýrobcePPS Group, a.s.
Vyrobeno kusů17 295
Základní charakteristika
Posádka3 + 8 členů mechanizovaného družstva
Délka6,73 m
Šířka2,94 m
Výška2,06 m
Hmotnost13,25 t
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování8 – 20 mm
Hlavní zbraň73mm kanón 2A28
Sekundární zbraně1× 7,62mm kulomet PKT
4×PTŘS 9M14M Maljutka
Pohon a pohyb
MotorVznětový motor UTD–20
Síla motoru221 kW (300 hp)
Odpruženítorzní tyče
Max. rychlost65 / 40 / 7 km/h
silnice / terén / plavání
Poměr výkon/hmotnost16,7 kW/t
Dojezd550 – 600 km
Některá data mohou pocházet z datové položky.

BVP-1 (Bojové vozidlo pěchoty) je v Československu licenčně vyráběné sovětské lehké bojové pásové vozidlo BMP-1. Vozidlo disponuje malou pancéřovou ochranou, vysokou pohyblivostí a mohutnou výzbrojí. Tvořilo základ motostřeleckých jednotek. První stroje ověřovací série byly vyrobeny roku 1968 a oproti sovětskému originálu došlo během krátké doby k několika konstrukčním změnám. Sériově se začaly obrněnce vyrábět roku 1970 a do roku 1989 bylo vyrobeno 17 295 kusů BVP, které se vyvážely do SSSR a tehdejších socialistických a rozvojových spřátelených zemí.

BVP - 1 se v ČSSR vyráběly v ZŤS Dubnica nad Váhom ( pro SSSR) a v PPS Detva ( pro ČSLA a další země).

PPS group, a.s. v předmětné době neexistovala.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Bojové vozidlo pěchoty (BVP) (můžete se setkat i s označením OT-90) je vozidlo nadčasové konstrukce s vysokou pohyblivostí a výbornými manévrovacími schopnostmi, vybavené mohutnými zbraněmi a pancéřovou ochranou. Zvyšuje palebnou sílu a manévrovací schopnost mechanizovaných jednotek na bojišti a to i v případě použití zbraní hromadného ničení. BVP je určené pro zvýšení pohyblivosti a palebné síly motorizovaných jednotek a k ničení obrněných cílů a živé síly protivníka.

Vozidlo je vyzbrojeno 73mm kanónem vz. 71, spřaženým 7,62mm tankovým kulometem PKT a odpalovacím zařízením protitankových řízených střel 9K11 Maljutka (tento typ reaktivních raket dokáže bez sebemenších potíží probíjet i boční pancíře novodobých tanků [zdroj?]). Kanón je nízkotlaký s hladkým vývrtem a dvěma typy nábojů PG-15V a OG-15V. Náboj PG-15V se skládá z malé prachové (výmetné) nábojky PG-15P a reaktivní střely PG-9 s kumulativním účinkem (protipancéřový). V podstatě se jedná o raketu vymetenou poměrně malou prachovou náplní. Po opuštění hlavně se zažehne raketový motor a vyklopí stabilizační křidélka, která střelu stabilizují po celé dráze letu. Křidélky je střele udělena i rotace, avšak ne z důvodu stabilizace, ale z důvodu vykompenzování výrobních nerovností, které by měly jinak vliv na přesnost palby. Druhým typem náboje je OG-15V, který se také skládá z malé prachové nábojky PG-15P a tříštivé střely OG-9. Tato střela však na rozdíl od předešlé nemá raketový motor a má pevná stabilizační křidélka. OG-15V nebyl nikdy zaveden do ČSLA. Nabíjení je automatické, střelec volí typ střely a nabíjecí mechanizmus podle kódu na těle střely vybere správný typ.

V bočnicích a zadních dveřích jsou umístěny střílny pro dva kulomety a sedm samopalů. BVP má dále instalováno zařízení na tvorbu neprůhledné dýmové clony. BVP-1 díky svému pancéřování, hermetickému utěsnění korby a filtroventilačnímu zařízení tvoří spolehlivou ochranu osádky před účinky tlakové vlny a pronikavé radiace v případě použití jaderných zbraní, před účinky chemických a bakteriologických zbraní, před radioaktivním prachem při pohybu vozidla v zamořeném terénu. Podvozek BVP se také stal základem nových i zcela odlišných zbraňových systémů, slouží např. jako vyprošťovací pásové vozidlo nebo jako průzkumné pásové vozidlo BPzV Svatava, radiový vůz Bečva, dělostřelecké pozorovací komplety Sněžka a Los, 120mm samohybný minomet PRAM a obrněný transportér OT-90 (náhrada věže s kanonem za věžičku se 14,5mm kulometem).

Ostatní technické údaje[editovat | editovat zdroj]

BVP-1 Slovenské armády
  • osádka: 3 osoby
  • výsadek: 8 osob
  • hmotnost: 13 tun
  • světlost 370 mm
  • maximální rychlost: na silnici 65 km/h, v terénu 45 km/h, rychlost plavby 7 km/h
  • výrobci: ZTS Dubnica nad Váhom a PPS Detva
  • překročivost (šířka příkopu): 2,5 m
  • výstupnost (výška překážky): 0,7 m

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]