Přeskočit na obsah

Büchnerova nálevka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Büchnerova nálevka

Büchnerova nálevka je druhem nálevky, která je používána v laboratoři. Je zhotovena z porcelánu a její vnitřní prostor je oddělen dnem, které tvoří perforovaná přepážka.

Nalézá uplatnění při filtraci za sníženého tlaku. Na dírkovanou přepážku je položen vystřižený kruh filtračního papíru a nálevka je poté vsazena do hrdla vhodné odsávací baňky, připojené bočním vývodem k vývěvě. Mezi nálevku samotnou a hrdlo baňky je nutné vložit vhodné těsnění (které někdy bývá přímo součástí nálevky). Vysátím vzduchu z baňky se dosáhne rychlého průběhu filtrace, filtrační koláč je zachycen na vloženém filtračním papíře a následně je seškrábán nebo vyndán i s papírem (filtrační koláč je často dosti kompaktní). Použití Büchnerovy nálevky při běžné laboratorní praxi je však dnes (2009) již většinou nahrazeno filtrací přes fritu a omezuje se na demonstrační a výukové účely.

Zajímavost

[editovat | editovat zdroj]

Častým omylem je, že nálevka, stejně jako Büchnerova baňka, nese název po nositeli Nobelovy ceny Eduardu Buchnerovi. Pravdou je, že nese jméno německého průmyslníka Ernsta Büchnera.[1]

  1. Jensen, William. The Origins of the Hirsch and Büchner Vacuum Filtration Funnels. Journal of Chemical Education. 2006, s. 1283. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-29. DOI 10.1021/ed083p1283. Bibcode 2006JChEd..83.1283J. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Galuszka P., Luhová L.:Laboratorní technika pro biochemiky, 2. vydání, UP, Olomouc 2005
  • Kotek J.:Laboratorní technika, Karolinum, Praha 2007

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]