Bílkova vila (Ronov nad Doubravou)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bílkova vila v Ronově nad Doubravou

Bílkova vila (někdy také Nečasova vila, nesprávně Chitussiho vila) je dvoupodlažní secesní budova v Čáslavské ulici v Ronově nad Doubravou (okres Chrudim). Byla postavena v letech 19321934 podle projektu sochaře a architekta Františka Bílka pro jeho švagra, pražského lékaře Jaromíra Nečase.[1] Je chráněna jako kulturní památka České republiky.[2]

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Vila je vestavěna do mírného svahu a má rozměry 14,6 × 8 m. Z interiéru je nejcennější centrální čtvercová patrová hala, z níž se vstupuje do pěti obytných místností. Do 1. patra vede v hale dřevěné dubové schodiště s řezbářsky výjimečným zábradlím. Prostorová dispozice patra je obdobná jako v přízemí.

Cennou součástí jsou dva venkovní Bílkovy reliéfy: bronzová hlava Krista (70 × 60 cm) a terakotová luneta Jak čas utíká (202 × 234 cm).

Užití[editovat | editovat zdroj]

Vila sloužila pouze k letnímu pobytu. V roce 1954 ji manželé Nečasovi darovali obci s tím, že bude použita ke kulturním účelům. Nyní je v ní umístěna Galerie Antonína Chitussiho (podle toho se stavba někdy nesprávně označuje jako Chitussiho vila).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bílkova vila (Ronov nad Doubravou) ve Wikimedia Commons

  1. Památky [online]. Městský úřad Ronov nad Doubravou, [cit. 2011-09-10]. Kapitola Bílkova (Nečasova) vila - Galerie Antonína Chittussiho. Dostupné online.  
  2. Monumnet.npu.cz, [cit. 2011-09-12]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]