Automatische TreinBeïnvloeding

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Automatische TreinBeïnvloeding, krátce ATB, v překladu automatické ovlivňování vlaku je nizozemský vlakový zabezpečovač.

O zavedení systému ATB v Nizozemsku bylo rozhodnuto po neštěstí 8. ledna 1962 u Harmelenu, kde v husté mlze přehlédl strojvedoucí výstrahu a došlo k čelní srážce s protijedoucím vlakem. Při této nehodě bylo 91 lidí usmrceno a 54 zraněno.

V současnosti jsou v provozu tři provedení ATB:

  • ATB-EG (ATB Eerste Generatie, t.j. ATB první generace)
  • ATB Nieuwe Generatie (ATB-NG, t.j. ATB nové generace)
  • ATB Eenvoudig (ATB-E)

ATB používá také amsterdamské metro.

Funkce ATB-EG[editovat | editovat zdroj]

Anténa ATB na lokomotivě řady 189 DBAG
Schéma přenosu návěstí ATB-EG

ATB patří k liniovým vlakovým zabezpečovačům. Slouží k přenosu návěstí na stanoviště strojvedoucího. K tomu používá pulsy střídavého proudu o frekvenci 75 Hz přenášené kolejnicemi a snímané anténou na spodku vozidla. Dekodér na vozidle převede kód na příslušnou návěst, která se zobrazí strojvedoucímu. Kódování jednotlivých návěstí je uvedeno v následující tabulce:

Kód (Pulsů za minutu) Max. rychlost Zobrazení
žádný 40 km/h
220 60 km/h 6
180 80 km/h 8
120 130 km/h 13
96 nejvyšší dovolená rychlost
(max. 140 km/h)
75 ATB mimo provoz BD


Zdokonalení[editovat | editovat zdroj]

Smyčka ATB-NG

K překonání omezení daných konstrukcí tohoto zařízení byla vyvinuta verze ATB Nieuwe Generatie (ATB nové generace), které umožňuje návěstění rychlosti v intervalu 10 km/h od 0 do 200 km/h a zároveň zohledňuje hmotnost vlaku. Jelikož oba systémy ATB jsou zcela odlišné, mohou být vozidla vybavena oběma systémy a traťová část může být provozována s oběma systémy zároveň. Také původní systém ATB-EG je zdokonalován. Verze ATB+ umožňuje zvýšit maximální rychlost a ATB++ má omezit možnost projetí návěstidla zakazujícího jízdu. Jiným problémem je vlastnictví patentu firmou ACEC-Alstom, což neumožňuje ostatním výrobcům dodávat tento systém a zároveň omezuje interoperabilitu. Proto je také Betuweroute osazena standardním evropským zabezpečovačem ETCS.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Automatische TreinBeïnvloeding na nizozemské Wikipedii.