Assyriska FF

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Assyriska Stockholm)
Jump to navigation Jump to search
Assyriska Stockholm
Země Švédsko
Město Södertälje
Založen 1971
Soutěž Superettan
Stadion Södertälje Fotbollsarena
Souřadnice
Vedení
Trenér Valentic Azrudin
Oficiální webová stránka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Assyriska FF (celým názvem Assyriska Fotbollsföreningen) je švédský fotbalový klub ze stockholmského předměstí Södertälje. V roce 2014 hraje Superettan, druhou nejvyšší soutěž v zemi.

Klub byl založen asyrskými přistěhovalci v roce 1971, v roce 1974 vznikl fotbalový oddíl. V roce 1992 postoupil do druhé nejvyšší soutěže, což se mu povedlo jako prvnímu mužstvu etnické menšiny v dějinách švédského fotbalu. V roce 2003 postoupil do finále Švédského poháru, rok 2005 přinesl jedinou účast Assyrisky v nejvyšší soutěži, kde ale skončila na posledním místě, když z 26 zápasů měla jen 14 bodů a skóre 17:52.

Assyriska má fanoušky v osmdesáti zemích světa, Asyřané ji považují za svoji národní reprezentaci, ačkoli dnes už v týmu vedle hráčů asyrského původu nastupují také Švédové, Afričané i Brazilci. Fanklub Assyrisky se jmenuje Zelge, což znamená "sluneční paprsky". Klubovou hymnou je píseň My Assyrian team - the team of my dream. Klubové barvy Assyrisky jsou červená a bílá. Režisér Nuri Kino natočil o Assyrisce filmový dokument Reprezentační tým bez vlastního státu, který získal hlavní cenu na festivalu v Beverly Hills.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]