Archie (vyhledávač)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Archie je nástroj pro indexování FTP archívů umožňující najít určité soubory. Je považován za první internetový vyhledávač.[1] Originální implementace byla napsána roku 1990 Alanem Emtagem a Petrem J. Deutschem. Poté na něm pracovali postgraduální studenti z McGill University v Montreálu a Bill Heelan, který studoval na Concordia University a zároveň pracoval na McGill University.[2]

Historie a název[editovat | editovat zdroj]

Služba Archie začala jako projekt studentů a dobrovolných pracovníků McGill University School of Computer Science v roce 1987[3], když byli požádání Deutsch, Emtage a Heelan, aby propojili School of Computer Science k Internetu.[4] První verze programu, napsaná Alanem Emtagem, umožňovala pravidelně kontaktovat list FTP archívů (zkontaktování se provádělo zhruba jednou za měsíc, aby nedocházelo k plýtvání zdroji na vzdálených serverech) a vyžádat si výpis těchto archívů. Tyto výpisy byly uloženy v lokálních souborech, ve kterých se poté vyhledávalo pomocí Unixového příkazu grep.

Bill Heelan a Petr Deutsch napsali skript, umožňující se lidem přihlásit a vyhledávat v nasbíraných informacích za pomocí telnet protokolu na adrese „archie.mcgill.ca“ (132.206.2.3).[3] Později byl vyvinut lepší front-end a back-end. Z lokálního nástroje se stal nástroj používaný napříč celou sítí. Stal se populární službou dostupnou na několika stránkách v Internetu. Nasbíraná data byla vyměňována mezi sousedními Archie servery. K serverům bylo možné přistoupit několika způsoby. Za pomocí lokálního klienta (jakým je třeba archie nebo xarche), připojením přímo pomocí telnetu, nebo posíláním dotazů pomocí elektronické pošty a později také pomocí World Wide Web rozhraní.

V roce 1992 Emtage společně s Petrem Deutschem a finanční podporou McGill University založili Bunyip Information Systems, světově první společnost založená čistě na poskytování internetových informačních služeb s komerční verzí internetového vyhledávače Archie, používaného milionem lidí po celém světě. Zanedlouho se do společnosti Bunyip připojil také Bill Heelan, kde společně s Bibi Ali a Sandrem Mazzucato byli součástí takzvané Archie Group. Tato skupina významně vylepšila databázi archie a indexované webové stránky. Práce na vyhledávacím enginu přestala na konci 90. let.

Název je odvozen od anglického slova „archive“ bez písmena v. Alan Emtage se vyjádřil, že název nemá spojitost s komiksem Archie, a že jím pohrdá.[5] Navzdory tomu se první internetové vyhledávače jako Jughead a Veronica pojmenovali po postavách z komiksu. Anarchie, jeden z prvních grafických ftp klientů, byl pojmenován po schopnosti provádět Archie vyhledávání.

Jako historický odkaz je Archie server stále funkční a spuštěný na Varšavské univerzitě v Polsku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Archie search enginer na anglické Wikipedii.

  1. The First Search Engine, Archie [online]. [cit. 2007-05-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-21. (anglicky) 
  2. In Russian: History of the Internet. The First Search Engine [online]. [cit. 2012-02-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Peter Deutsch: archie - An Electronic Directory Service for the Internet [online]. [cit. 2012-02-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Life Before (And After) Archie. www.savetz.com [online]. [cit. 2015-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-09. 
  5. BBC Radio 4 - Saturday Live, 7 November 2009