Apgar skóre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Apgar skóre nebo Apgar test je označení pro mezinárodně užívaný bodovací systém používaný k orientačnímu posouzení zdravotního stavu novorozence bezprostředně po narození. Vyjadřuje se třemi čísly v rozpětí od nuly do desítky (například 9 – 10 – 10), které jsou součtem hodnot zjištěných v první, páté a desáté minutě života dítěte. Každé ze sledovaných kritérií (puls, dech, svalové napětí, reakce na podráždění a zabarvení kůže) novorozence je ohodnoceno nulou až dvěma body. Čím nižší hodnoty, tím méně příznivý je stav dítěte.

Za standardní stav se považuje Agpar skóre mezi 8 až 10 body. Čím více se body snižují, tím více je ohrožen život dítěte. Novorozenec s méně než pěti body bude vyžadovat okamžitou lékařskou péče. Novorozenec s hodnocením mezi pěti a sedmi body rovněž vyžaduje péči, která ovšem nemusí být tak naléhavá. Stav novorozence krátce po jeho narození je bezpochyby klíčová záležitost. Špatný, ale ani dobrý výsledek Agpar skóre však z dlouhodobého hlediska nemusí znamenat nic tak podstatného. Apgar skóre sice představuje objektivní souhrn atributů, na základě kterých se dá poměrně přesně posoudit stávající stav. Ten se ovšem může rychle měnit a ani dítě s počátečním nízkým hodnocením nemusí mít v budoucnosti sebemenší problémy. A to samozřejmě platí i naopak.

Apgar test je pojmenován podle americké lékařky Virginie Apgarové (1909-1974), která ho v roce 1952 vypracovala a o rok později publikovala. Od té doby se rychle rozšířil a stal se běžnou součástí neonatologie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]