Apgar skóre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Novorozené dítě na váze
Virginia Apgar při vyšetřování novorozence

Apgar skóre nebo Apgar test je označení pro mezinárodně užívaný bodovací systém používaný k orientačnímu posouzení zdravotního stavu novorozence bezprostředně po narození. Vyjadřuje se třemi čísly v rozpětí od nuly do desítky (například 9 – 10 – 10), které jsou součtem hodnot zjištěných v první, páté a desáté minutě života dítěte. Každé ze sledovaných kritérií (puls, dech, svalové napětí, reakce na podráždění a zabarvení kůže) novorozence je ohodnoceno nulou až dvěma body. Čím nižší hodnoty, tím méně příznivý je stav dítěte.

Za standardní stav se považuje Apgar skóre mezi 8 až 10 body. Čím nižší je součet bodů, tím více je ohrožen život dítěte. Novorozenec s méně než pěti body bude vyžadovat okamžitou lékařskou péči. Novorozenec s hodnocením mezi pěti a sedmi body rovněž vyžaduje péči, která však nemusí být tak naléhavá. Stav novorozence krátce po jeho narození je bezpochyby klíčová záležitost. Špatný, ale ani dobrý výsledek Apgar skóre však z dlouhodobého hlediska nemusí znamenat nic tak podstatného. Apgar skóre sice představuje objektivní souhrn atributů, na základě kterých se dá poměrně přesně posoudit aktuální stav novorozence, ten se ovšem může rychle měnit a ani dítě s počátečním nízkým hodnocením nemusí mít v budoucnosti sebemenší problémy. To samozřejmě platí i naopak.

Apgar test je pojmenován podle americké lékařky Virginie Apgar (19091974), která ho v roce 1952 vypracovala a o rok později publikovala. Od té doby se rychle rozšířil a stal se běžnou součástí neonatologie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]