Antoinette de Guercheville

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antoinette de Guercheville
Antoinette de Pons, marquise de Guercheville.jpg
Narození1560
Úmrtí16. ledna 1632 (ve věku 71–72 let)
Paříž
Povolánídvorní dáma
ZaměstnavatelMarie Medicejská
ChoťHenri de Silly
Charles du Plessis, Seigneur de Liancourt
DětiRoger du Plessis, duc de Liancourt
Gabrielle du Plessis-Liancourt[1]
François de Silly
RodičeAntoine de Pons
RodPoložka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ111647200
PříbuzníHenri Roger du Plessis, Comte de La Roche-Guyon[1] (vnuk)
FunkcePremière dame d'honneur (1600–1610)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antoinette de Pons-Ribérac, komtesa de La Roche-Guyon a markýza de Guercheville (1560 - 16. ledna 1632) byla francouzská dvorní dáma. V letech 1600 až 1632 sloužila jako première dame d'honneur (první dvorní dáma) francouzské královny Marii Medicejské. Známější je pod jménem madame de Guercheville.

Život[editovat | editovat zdroj]

Antoinette byla dcerou Antoine de Pons-Ribérac, hraběte de Marennes, a Marie de Montchenu, paní de Guercheville. Provdala se nejprve za Henriho de Silly, hraběte de la Rocheguyon († 1586), a po druhé v roce 1594 za Charlese du Plessis-Liancourt, hraběte de Beaumont.

Antoinette de Pons byla popsána jako ctnostná a nábožensky založená kráska. Poprvé byla představena francouzskému králi Jindřichu IV. po bitvě u Ivry v roce 1590 a je známo, že se jí dvořil. Pravděpodobně však nebyl úspěšný a ona se nikdy nestala jeho milenkou.

V roce 1600 byla jmenována do úřadu première dame d'honneur neboli první dvorní dámy nové francouzské královny Marie Medicejské a jako taková měla za úkol dohlížet na skupinu královniných dvořanů a výdaje královniny domácnosti.

Působila jako ochránkyně Bernarda Palissyho . Byla známá svým zájmem o francouzskou kolonizaci Severní Ameriky a podporovala francouzské kolonie Mount Desert Island a René Le Coq de La Saussaye, tak i koloniální projekt Jeana de Biencourt de Poutrincourt et de Saint-Just v Acadia. Využila jak politického, tak ekonomického vlivu díky svému úřadu u dvora, aby pro kolonie a koloniální projekty získala podporu a finance.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antoinette de Guercheville na anglické Wikipedii.

  • Agricol Hippolyte de Lapierre de Châteauneuf: Les favorite des rois de France, depuis Agnès Sorel, d'après les sources les plus authentiques. Kapela 1, 2. Auflage. Jenne, Paříž 1826
  1. a b Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.