Animace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Animace je způsob vytváření zdánlivě se pohybujících věcí. Slovo pochází z cizího slova znamenajícího oživení. Pro dobré pochopení, co znamená animace se podívejte na nějaký animovaný film.

Princip animace je zaznamenání sekvence snímků, které jsou každý o sobě statický a drobně se od sebe liší. Při rychlém zobrazování těchto snímků za sebou vzniká díky setrvačnosti lidského oka dojem pohybu. Snímky se však musí přehrávat takovou rychlostí, kterou už oko nepostřehne.

Princip animace

Takto vypadá šest snímků animace

Když zobrazíme těchto šest snímků vhodnou rychlostí za sebou, vznikne dojem pohybu.

Takto vypadá animace složená z výše uvedených snímků a přehraná rychlostí 2 snímky za sekundu:

Animexample2.gif

Takto vypadá tatáž animace, přehraná rychlostí 10 snímků za sekundu:

Animexample.gif

Animace - základ filmu

Animace je i základem pro film, který využívá stejného efektu. Lidské oko má určitou setrvačnost, tzn. obraz zůstává po určitou dobu zaznamenán na sítnici. Tento efekt se nazývá anglickými slovy persistence of vision. Díky tomu se dá vytvořit iluze spojitého pohybu pomocí rychle se střídajících obrázků. Film obvykle využívá 24 snímků za jednu sekundu. Je to frekvence, při které již lidské oko vidí spojitý obraz. Starší kamery používaly nižší počet snímků za sekundu, někdy 16, ruční kamery dokonce i kolem deseti. Televize v normě PAL používá frekvenci 25 snímků za sekundu, v normě NTSC 29,97 snímků za sekundu.

Související články

Externí odkazy

Animace malby

Šablona:Pahýl - film