Angličtina jako lingua franca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Angličtina jako lingua franca (anglicky English as a lingua franca) je použití anglického jazyka jako globální prostředek komunikace mezi komunitami, například mezi dvěma osobami, u nichž angličtina není mateřským jazykem. Postavení anglického jazyka je takové, že byl přijat jako světová lingua franca pro komunikaci v téměř všech oborech: ve vědě a technice, v mezinárodním obchodu, turistice, médiích či v diplomacii. Konkrétně se používá například pro komunikaci v olympijském sportu, v řízení letového provozu či při běžné komunikaci.

Celkem 70 % procent světové pošty a 80 % všech počítačových a internetových informací je napsáno v angličtině a jako druhým jazykem jí k roku 2014 hovořilo na různých úrovních pokročilosti až 1,4 miliardy lidí na celém světě.[1] Za důvod popularity angličtiny se považuje její relativní jednoduchost a snadná gramatika.[1]

V Česku se angličtina plošně vyučuje od roku 1989 a úroveň její znalosti napříč populací stále stoupá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Angličtina jako lingua franca začala fungovat ve velkém měřítku po po druhé světové válce. Pravděpodobně byla zvýhodněna pozicí anglicky mluvících zemí v závěru války.[2] Moderní trend používat angličtinu je ovlivněn rozlohou Britského impéria, ale zřejmě byl urychlen ve věku elektronických medií skrz enormní anglofonní „kulturní export“ z USA, především filmy a hudba. Angličtina se stala prvním lingua francou, který je používán jak v psané, tak v mluvené formě i v počítačovo-médiové komunikaci.

Mezník v uznání dominance angličtiny přišel v roce 1995, kdy, při přístupu Rakouska, Finska a Švédska, se angličtina připojila k francouzštině jako jeden z pracovních jazyků Evropské unie. Také mnoho Evropanů mimo EU přijalo angličtinu jako svou lingvu franku (např. Švýcarsko).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Angličtina je světovým jazykem číslo 1. Víme proč!. Radiožurnál [online]. 2014-07-29 [cit. 2020-06-11]. Dostupné online. 
  2. Co je Lingua Franca?. Greenlane.com [online]. 2019-04-01 [cit. 2020-06-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.