Anencefalie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plod s anencefalií
Plod s anencefalií

Anencefalie je absence hlavní část mozku, lebky a pokožky hlavy, ke kterému dochází během embryonálního vývoje.[1] Je to porucha, která vyplývá z defektu neurální trubice, který nastane, když se rostrální konec (hlava) neurální trubice neuzavře, většinou mezi 23. a 26. dnem po početí.[2] Dětem narozeným s touto poruchou obvykle chybí telencephala,[3] největší část mozku, skládající se hlavně z mozkových hemisfér, včetně neokortexu, který je zodpovědný za poznání. Zbývající struktura je obvykle pokryta pouze tenkou membránou—kůže, kosti, mozkové pleny, atd. všechny chybí. S několika málo výjimkami,[4] děti s touto poruchou nepřežily déle než pár hodin, případně dní po narození.

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Národní institut neurologických poruch a mozkového infarktu (NINDS) popisuje projevy této poruchy následovně: "dítě narozené s anencefalií je obvykle slepé, hluché, neví o své okolí a není schopno cítit bolest. I když někteří jedinci s anencefalií se mohou narodit s hlavním mozkovým kmenem, absence funkční mozkové hemisféry trvale vylučuje možnost, že získají povědomí o svém okolí. Reflexivní činosti, jako je dýchání a reakce na zvuk nebo dotek, se mohou vyskytovat."

Rentgen novorozence s anencefalií

Prognóza[editovat | editovat zdroj]

Neexistuje žádný lék nebo standardní léčba pro anencefalii a prognóza je smrt. Většina anencefalických plodů (v 55% nepřerušených těhotenství) nepřežije porod. Novorozenci, kteří porod přežijí, obvykle umírají během několika hodin nebo dní po porodu na srdeční zástavu.[5][6]

Pouze ve 4 zaznamenaných případech dítě s anencefalií přežilo delší časové úseky. Zatím nejdéle žila Angela Morales z USA, která zemřela v roce 2017 ve věku 3 let a 9 měsíců.

Kvůli své prognóze se novorozenci s anencefalií neresuscitují.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anencephaly na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online. 
  2. [s.l.]: [s.n.] ISBN 0471382256. 
  3. [s.l.]: [s.n.] ISBN 1850706123. 
  4. Baby Without A Brain, Nickolas Coke, Update [online]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-09-14. (anglicky) 
  5. Dostupné online. 
  6. [s.l.]: [s.n.] ISBN 1-4377-0755-6.