Anencefalie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Plod s anencefalií
Plod s anencefalií

Anencefalie je absence hlavní části mozku, lebky a pokožky hlavy, ke kterému dochází během embryonálního vývoje.[1] Je to porucha, která vyplývá z defektu neurální trubice, který nastane, když se rostrální konec (hlava) neurální trubice neuzavře, většinou mezi 23. a 26. dnem po početí.[2] Dětem narozeným s touto poruchou obvykle chybí telencephala,[3] největší část mozku, skládající se hlavně z mozkových hemisfér, včetně neokortexu, který je zodpovědný za poznání. Zbývající struktura je obvykle pokryta pouze tenkou membránou – kůže, kosti, mozkové pleny, atd. všechny chybí. Až na několik málo výjimek[4] děti s touto poruchou nepřežily déle než pár hodin, případně dnů po narození.

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Národní institut neurologických poruch a mozkového infarktu (NINDS) popisuje projevy této poruchy následovně: „dítě narozené s anencefalií je obvykle slepé, hluché, neví o svém okolí a není schopno cítit bolest. I když někteří jedinci s anencefalií se mohou narodit s hlavním mozkovým kmenem, absence funkční mozkové hemisféry trvale vylučuje možnost, že získají povědomí o svém okolí. Reflexivní činnosti, jako je dýchání a reakce na zvuk nebo dotek, se mohou vyskytovat.“

Rentgen novorozence s anencefalií

Prognóza[editovat | editovat zdroj]

Neexistuje žádný lék nebo standardní léčba pro anencefalii a prognóza je smrt. Většina anencefalických plodů (v 55 % nepřerušených těhotenství) nepřežije porod. Novorozenci, kteří porod přežijí, obvykle umírají během několika hodin nebo dní po porodu na srdeční zástavu.[5][6]

Pouze ve 4 zaznamenaných případech dítě s anencefalií přežilo delší časové úseky. Zatím nejdéle žila Angela Morales z USA, která zemřela v roce 2017 ve věku 3 let a 9 měsíců.

Kvůli své prognóze se novorozenci s anencefalií neresuscitují.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anencephaly na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2018-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-09. 
  2. [s.l.]: [s.n.] ISBN 0471382256. 
  3. [s.l.]: [s.n.] ISBN 1850706123. 
  4. Baby Without A Brain, Nickolas Coke, Update [online]. [cit. 2018-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-09-14. 
  5. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2018-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-09. 
  6. [s.l.]: [s.n.] ISBN 1-4377-0755-6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.