Andělský vrch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andělský vrch
Andělský vrch mit .JPG
Vrchol572 m n. m.
Prominence50 m ↓ jižní sedlo
Izolace1,5 km → Smrk
SeznamyHory Frýdlantské pahorkatiny #1
Poznámkanejvyšší vrchol Frýdlantské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříFrýdlantská pahorkatina / . / Hejnická pahorkatina / Jindřichovický hřbet[1]
Souřadnice
Andělský vrch
Andělský vrch
PovodíLomnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andělský vrch (572 m n. m.) je nejvyšším vrcholem ve Frýdlantské pahorkatině.[2] Nachází se při česko-polské státní hranici zhruba 2,5 km vsv. od Nového Města pod Smrkem. Má podobu nízkého plochého vrcholu se hřbetem z plástevné biotit-muskovitické ortoruly. Vegetaci tvoří především smrkové lesy.[3]

Během hledání pramenů radioaktivních vod, na němž se podílela Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a wrocławská Polytechnika, bylo na úpatí Andělského vrchu nalezeno několik pramenů, jež by mohly být využity pro léčebné účely.[4] První objev se uskutečnil 12. června 2010, kdy byl objeveno silné prameniště radioaktivních vod, jejichž nejsilnější pramen se pojmenoval Rafael.[4] Jeho aktivita je 3000 Bq/l.[p 1][4] Následující rok došlo k objevu dalších deseti pramenů, z nichž nejsilnější má nejvyšší aktivitu na hodnotě 5500 Bq/l. To z něj dělá nejaktivnější veřejně přístupný zdroj radioaktivní minerální vody v České republice.[4] Pramen byl pojmenován Michael.[4] Další sirovodíkový pramen nese jméno Uriel a menší rašelinné jezírko je pojmenováno Samuel.[4] Jména podle andělů byla zvolena s ohledem na skutečnost, že se nacházejí na úpatí Andělského vrchu.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Bq/l je fyzikální jednotka pojmenovaná „Becquerel na litr“ udávající počet rozpadů radonu v jednom litru vody.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéru Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  2. HROMEK, Jan. Koncepce ochrany přírody a krajiny Libereckého kraje [online]. Liberec: Jan Hromek – Lesprojekt, lesnické a parkové úpravy [cit. 2013-03-19]. Kapitola Základní popis přírodních podmínek. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-09. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter; BALATKA, Břetislav, a kol. Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 2006. 580 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Andělský vrch, s. 57. 
  4. a b c d e f g h Turistické cíle v Novém Městě pod Smrkem a okolí [online]. Nové Město pod Smrkem: Městský úřad v Novém Městě pod Smrkem, 2020-09-21 [cit. 2021-02-01]. Kapitola Radioaktivní vody. Dostupné v archivu. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]