Alenka v říši divů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Upravit - literatura

Další významy jsou uvedeny na stránce Alenka v říši divů (rozcestník).
Čajová seance - kresba Johna Tenniela

Alenka v říši divů (též známé jako Alenčina dobrodružství v podzemní říši; Alice's Adventures in Wonderland, 1865) je dílo anglického matematika a logika Lewise Carrolla (vl. jménem Charles Ludwidge Dodgson), který ji údajně napsal pro malou holčičku Alici Liddellovou. Dílu se dostalo vědecké interpretace a bylo označeno za mimořádné.

Sama hlavní postava, neustále ohromená Alenka, v bezděčných reakcích na imaginativní svět plný podivuhodností rychle přechází ve zkoprnělou, jindy zas tvrdohlavou dívku s rázným řešením fantasijních zápletek, způsobených obyvateli říše. Jeví se jak ochotnou a přívětivou, tak i neústupnou až tvrdošíjnou, přitom stále dětsky sympatickou. Carrolův um logicky svázat absurdum světa v celé šíři a líčená přirozenost i znalost dětského chování, zaručily dílu světové uznání a přerod v klasiku. Dílo se dočkalo pokračování: Za zrcadlem a co tam Alenka našla (též známé jako Za zrcadlem a s čím se tam Alenka setkala; Through the Looking Glass and What Alice Found There, 1872).

Lewis Carrol byl znám jako uživatel marihuany, je i tedy možné, že tento jeho rozmar dílo umocnil.

Historie příběhu o Alence

Fotografie Alice Liddellové, pořízená Lewisem Carollem

Lorina Charlotte Liddell, Alice Pleasance Liddell (viz fotografie), Edith Mary Liddell. Tři mladistvé dívenky, sestry. Lewis Carrol s nimi cestoval loďkou po řece Temži z Oxfordu do Godstowu. Během plavby se Alice otázala Carrola, zda by jim nevyprávěl příběh - pohádku. A Carrol tak zapustil kořeny fenomenálnímu příběhu, souhlasným gestem - započnutím vyprávěním o Alence, která svým pádem do králičí nory vnesla bizarně fantastické prvky do svého pohádkového života. Alice několikrát žadonila, aby jí Carrol příběh napsal a mohla si ho kdykoliv číst až nakonec Carrol podlehl přání dítěte a opravdu spisek vytvořil a předal jej Alici (nazval jej: Alice's Adventures Under Ground). O vánocích 1864, pak Alice dostala od Carrola dárek - přepracované a rozšířené vyprávění i s ilustracemi. Následující rok byl pak spis vydán s profesionálními ilustracemi Johna Tenniela (viz doprovodné ukázky) a s ještě více podrobnostmi (nazván: Alenka v říši divů).

Něco z Alenky

Jana Švankmajera inspirovala Alenka v říši divů k animovanému filmu Něco z Alenky, úspěšném pro celém světě.

Galerie

Šablona:Link FA Šablona:Link FA