Alan Cox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alan Cox
Alan Cox at FOSS 2007.jpg
Narození 22. července 1968 (52 let)
Solihull
Bydliště Swansea
Alma mater Aberystwythská univerzita
Swansea University
Povolání programátor, bloger a informatik
Zaměstnavatelé Red Hat (1999–2009)
Intel (2011–2013)
Swansea University
Ocenění FSF Free Software Awards (2004)
čestný člen (2013)
honoris causa (2016)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alan Cox (* 1968) je programátor, který se významně podílí na vývoji linuxového jádra už od jeho počátku v roce 1991. V době, kdy byl zaměstnán na koleji University of Wales ve Swansea, nainstaloval ranou verzi Linuxu na jeden ze strojů, patřící Swansea University Computer Society. Byla to jedna z prvních instalací Linuxu na vytíženou síť a odhalila mnoho chyb v síťovém kódu. Cox mnoho z těchto chyb opravil a rozhodl se přepsat velkou část síťového subsystému. Následně se stal jedním z hlavních vývojářů a správců jádra.

Staral se o starší větev (2.2.x) a o své vlastní verze z minulé stabilní větve (2.4.x) (označené písmeny „ac“ v čísle verze, např. 2.4.13-ac1). Tato větev byla velmi stabilní a obsahovala opravy, které šly přímo do distribučních jader. Byl běžně považován za „druhého velícího“ hned po samotném Linusi Torvaldsovi. Dnes jeho pozici „Linusovy pravé ruky“ zastoupil Andrew Morton.[zdroj?] Jeho obsáhlé a přátelské komentáře vedly mnohé programátory na linux kernel mailing listu. Alan byl dlouho zaměstnán u firmy Red Hat[1], nyní je zaměstnán u společnosti Intel a žije v Swansea ve Walesu se svou ženou Telsou Gwynne.

Byl hlavním vývojářem AberMUD, který napsal ještě za studií na University of Wales v Aberystwyth. Dále se podílel na vývoji projektů GNOME a X.Org

Je zapáleným příznivcem programátorské svobody a přímým odpůrcem softwarových patentů, DMCA a CBDTPA. Na protest se vzdal členství v podskupině Usenixu a prohlásil, že nikdy nenavštíví Spojené státy ze strachu, že by byl stejně jako Dmitrij Skljarov uvězněn za porušení DMCA.

Na konferenci FOSDEM v Bruselu převzal v roce 2003 Award for the Advancement of Free Software (ocenění za rozvoj svobodného software) od Free Software Foundation.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]