Alan Cox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alan Cox
Narození 22. července 1968 (48 let)
Solihull
Bydliště Swansea
Alma mater Aberystwythská univerzita
Swansea University
Povolání programátor, bloger a informatik
Zaměstnavatelé Red Hat (19992009)
Intel (20112013)
Swansea University
Ocenění FSF Free Software Awards (2003)
honorary fellow (2013)
doctor honoris causa (2016)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alan Cox (* 1968) je programátor, který se významně podílí na vývoji linuxového jádra už od jeho počátku v roce 1991. V době, kdy byl zaměstnán na koleji University of Wales ve Swansea, nainstaloval ranou verzi Linuxu na jeden ze strojů, patřící Swansea University Computer Society. Byla to jedna z prvních instalací Linuxu na vytíženou síť a odhalila mnoho chyb v síťovém kódu. Cox mnoho z těchto chyb opravil a rozhodl se přepsat velkou část síťového subsystému. Následně se stal jedním z hlavních vývojářů a správců jádra.

Staral se o starší větev (2.2.x) a o své vlastní verze z minulé stabilní větve (2.4.x) (označené písmeny „ac“ v čísle verze, např. 2.4.13-ac1). Tato větev byla velmi stabilní a obsahovala opravy, které šly přímo do distribučních jader. Byl běžně považován za „druhého velícího“ hned po samotném Linusi Torvaldsovi. Dnes jeho pozici „Linusovy pravé ruky“ zastoupil Andrew Morton.[zdroj?] Jeho obsáhlé a přátelské komentáře vedly mnohé programátory na linux kernel mailing listu. Alan byl dlouho zaměstnán u firmy Red Hat[1], nyní je zaměstnán u společnosti Intel a žije v Swansea ve Walesu se svou ženou Telsou Gwynne.

Byl hlavním vývojářem AberMUD, který napsal ještě za studií na University of Wales v Aberystwyth. Dále se podílel na vývoji projektů GNOME a X.Org

Je zapáleným příznivcem programátorské svobody a přímým odpůrcem softwarových patentů, DMCA a CBDTPA. Na protest se vzdal členství v podskupině Usenixu a prohlásil, že nikdy nenavštíví Spojené státy ze strachu, že by byl stejně jako Dmitrij Skljarov uvězněn za porušení DMCA.

Na konferenci FOSDEM v Bruselu převzal v roce 2003 Award for the Advancement of Free Software (ocenění za rozvoj svobodného software) od Free Software Foundation.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.root.cz/zpravicky/alan-cox-odchazi-z-red-hatu/