Přeskočit na obsah

Akbaš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Akbaš
Dospělý akbaš v Turecku
Dospělý akbaš v Turecku
Základní informace
Země původuTureckoTurecko Turecko
VyužitíHlídací a honácký pes
Tělesná charakteristika
Hmotnostpsi: 54 kg
feny: 41 kg
Výška †psi: 76 až 86 cm
feny: 71 až 81 cm
Barvabílá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Akbaš je varianta anatolského pasteveckého psa pocházející ze západního Turecka.

Je to bílý, huňatý pes. Srst je obvykle dvojího typu: krátká nebo dlouhá s hustou jemnou podsadou, vždy bílá a často mírně zvlněná nebo zplstěná. Jeho výška se pohybuje mezi 71 a 86 cm a váha od 40 kg do 65 kg. Barva očí je od zlatohnědé do tmavě hnědé. Uši psa jsou převislé do tvaru V, na konci lehce zaoblené. U importovaných jedinců se připouští kupírované uši, jinak se akbaš nekupíruje.

Akbaš hlídající stádo

Plemeno pochází z Turecka. Předci Akbaše se dostali do Malé Asie s pocestnými z východu ve středověku. V Malé Asii žije už přes tisíc let. V 70. letech se rozšířil do USA, kde sloužil k ochraně stád dobytka před kojoty.

Charakteristika

[editovat | editovat zdroj]

Akbaš je velmi dominantní plemeno, proto se nedoporučuje do rodiny. Také je aktivní a nejvíce jej baví nahánění dobytka, nejčastěji právě ovcí. Je vhodný jako hlídací či služební pes. Celkově je velmi opatrný a předvídavý, rychle se orientuje v situaci. Je to pastýřské plemeno, využívá se k ochraně stád ovcí. Průměrná délka života je 10–11 let. Styk s jinými psy může vyvolat konflikty. Plemeno bylo uznáno v roce 1998 v United Kennel Clubu. Dodnes není uznán FCI.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]