Akademie Chan-lin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka čínského písma Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Akademie Chan-lin (čínsky: znaky 翰林院, pinyin Hànlín Yuàn) byla čínská akademická a správní instituce založená v 8. století za vlády tchangského císaře Süan-cunga.

Členství v akademii bylo omezeno na elitní skupinu učenců, kteří fungovali jako císařští tajemníci a poradci řešící pro císařský dvůr problémy literárního a ideologického charakteru. Záhy též připravovali návrhy císařských ediktů.[1] Experti akademie zpracovávali oficiální interpretace konfuciánských klasiků, na jejichž základě byly hodnoceny práce uchazečů o úřední hodnosti. Akademie také fungovala jako nejvyšší vzdělávací instituce pro úředníky, císařská knihovna, spadali pod ní dvorní malíři. Od 10. století zodpovídala i za historiografii.

Akademie fungovala nepřetržitě až do roku 1911.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hanlin Academy na anglické Wikipedii.

  1. TWITCHETT, Denis C., a kol. The Cambridge History of China. Volume 3. Sui and T'ang China, 589-906 AD, Part 1. Cambridge: Cambridge University Press, 1979. ISBN 0-521-21446-7. S. 378. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]