Absorpce (biologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Laboratorní model absorpce: 1a. vstup CO2 1b.vstup H2O 2. výstup H2O + CO2 3. absorpční tekutina 4. těsnicí materiál

Absorpce je z pohledu biologie schopnost hub získávat živiny nebo schopnost kořenů rostlin absorbovat vodu a minerály z půdního roztoku nebo schopnost živočichů vstřebávat jednoduché látky do krve nebo zpětně vstřebávat vodu.[1]

Absorpční výživa hub[editovat | editovat zdroj]

Absorpční výživa umožňuje houbám rozkládat organické látky a žít v symbióze s jinými organismy. Absorpčnímu příjmu potravy napomáhá velký povrch houbových vláken a jejich schopnost rychle růst.

Absorpce vody a minerálů kořeny rostlin[editovat | editovat zdroj]

Voda a minerály z půdy vstupují do rostliny přes kořenovou epidermis a dostávají se přes kořenovou kůru do stélé a dále do cév xylému. Cévami jsou dále vedeny do nadzemních částí rostliny.

Vstřebávání látek v tenkém střevě[editovat | editovat zdroj]

Trávení a vstřebávání látek probíhá u většiny živočichů v tenkém střevě. Enzymy tam dokončují rozklad látek přijatých v potravě a vzniklé jednoduché látky jsou pak přes střevní stěnu vstřebávány do krve.

Zpětné vstřebávání vody v tlustém střevě[editovat | editovat zdroj]

V tlustém střevě je vstřebávána voda, která v trávicí soustavě tvoří součást trávicích šťav. Většina vody je sice vstřebána spolu s živinami již v tenkém střevě, pouze její zbytek, až 90 %, je zpětně získáno z trávicí soustavy, kam se dostává až 7 litrů tekutin denně. Nestravitelné zbytky jsou zahušťovány a vzniklé výkaly odchází konečníkem z těla ven.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Campbell/Reece. Biologie. [s.l.]: Computer Press a.s., 2008. Autorizovaný překlad z originálu anglického vydání Biology, 6th Edition. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CAMPBELL, N.A; REECE, J.B. Biology: Exploring Life. Boston, Massachusetts, Spojené státy: Pearson Prentice Hall, 2006. Dostupné online. ISBN 0-1325-0882-6. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]