Aaron Johnson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aaron Johnson
Aaron Johnson v září roku 2010
Aaron Johnson v září roku 2010
Rodné jméno Aaron Perry Johnson
Narození 13. června 1990
Anglie High Wycombe, Buckinghamshire Anglie
Aktivní roky 2001-

Aaron Johnson, celým jménem Aaron Perry Johnson (* 13. června 1990 v High Wycombe, Buckinghamshire, Anglie) je anglický herec, který hraje na divadelních prknech, v televizi a v celovečerních filmech. S hraním začal již ve svých šesti letech a objevil se ve filmech jako jsou např. Iluzionista (2006), On je fakt boží! (2008) a dále. Také hrál i ve více známějších filmech jako třeba Nowhere Boy (2009), kde ztvárnil Johna Lennona a Kick-Ass, kde si zahrál superhrdinu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Aaron se narodil 13. června roku 1990 v High Wycombe, Buckinghamshire, Anglie jako syn matky v domácnosti a otce stavebního inženýra. Za jednoho ze svých idolů označil Daniela Day-Lewise.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Již ve svých šesti letech si v divadle zahrál po boku Rufuse Sewella roli syna Macbeth a v představení Macbeth (1999) a roku 2000 si zahrál i ve hře All My Sons od Arthura Millera. Jeho kariéra v televizních seriálech spočívala např. v roli Nikera v románové adaptaci od BBC s názvem Feather Boy(2004), v roli Owena v britském seriálu E4, dále si zahrál Aarona v britském románu Talk To Me a také si zahrál Owena Stephense v menším seriálovém dramatu zvaném Nearly Famous. V roce 2003 si Aaron střihl roli Charlieho Chaplina ve filmu Rytíři ze Šanghaje. Roku 2006 se objevil ve filmu Iluzionista, kde si zahrál postavu Eduarda jako teenagera, kterého hrál Edward Norton .V onom filmu Aaron hraje Eduarda jakožto mladého kouzelnického učně a aby tu roli Aaron zahrál dobře, sám se naučil dělat míčové triky a také se naučil jak balancovat s vejcem na lžíci, i když to pak ve filmu udělali mechanicky. Dále se Aaron objevil ve teenagerském filmu On je fakt boží!(2008) jako dívčí idol Robbie, poté jako Lorimer Black v Armadillo a také jako Prosper ve filmu The Thief Lord.

Roku 2010 si zahrál hlavní postavu Dava Lizewskiho v celovečerním filmu Kick-Ass, což je film založený na komiksových knížkách Marka Millera. 31. srpna 2010 byla oznámeno, že si Aaron střihne hlavní roli i ve filmovém pokračování Kick-Ass zvaném Kick-Ass 2: Balls to the Wall.

V prosinci roku 2010 převzal roli ve filmu Albert Nobbs po herci Orlandu Bloomovi, který z filmu odstoupil, aby mohl být se svou těhotnou ženou Mirandou Kerr.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Aaron je ve vztahu s režisérkou filmu Nowhere Boy, Sam Taylor-Wood, v němž hrál. Sam Taylor-Wood je o celých 23 let starší než Aaron. 31. října 2009 pár oznámil, že se zasnoubili a vzali. 7. července 2010 porodila Sam dceru jménem Wylda Ree a 18. ledna 2012 porodila druhou dceru jménem Romy Hero.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film
Rok Název filmu Role Poznámky
2002 Tom & Tomáš Tom / Tomáš
2003 Rytíři ze Šanghaje Charlie Chaplin
2004 Dead Cool George
2006 Pán zlodějů Prosper
Iluzionista Mladý Eisenheim
Fast Learners Neil
2007 The Magic Door Flip
2008 Dummy Danny
On je fakt boží! Robbie
2009 Dar Bennett Brewer
Nowhere Boy John Lennon Za tuto roli získal ocenění Empire Movie Awards za Nejlepšího hereckého nováčka
2010 Kick-Ass Dave Lizewski / Kick-Ass Nominován oceněním Teen Choice Awards za Průlomový herecký výkon v mužské kategorii
Nominován oceněním Scream Award za Nejlepšího herce ve fantasy filmu
Nominován oceněním Scream Award za Nejlepšího superhrdinu
Nominován oceněním Scream Award za Nejlepší průlomovou roli v mužské kategorii
Nominován oceněním Orange Rising Star Award
Nominován oceněním Empire Award za Nejlepší herecký výkon v mužské kategorii
Chatroom William
2011 Albert Nobbs Joe
2012 Savages Ben
Anna Karenina Count Vronsky
2013 Kick-Ass 2 Dave Lizewski / Kick-Ass
2014 Godzilla Ford Brody
Captain America: Návrat prvního Avengera Pietro Maximoff
2015 Avengers: Age of Ultron Pietro Maximoff / Quicksilver post - produkce