Přeskočit na obsah

Dianin Dvůr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dianin Dvůr
Dianin Dvůr
Dianin Dvůr
Základní informace
Výstavbaokolo 1736 (dvůr)
Přestavbaokolo 1763 (první zámek), 1819 (druhý zámek)
StavebníkJan Bedřich a Kryštof Václav Vidršpergárové
Další majiteléVidršpergárové, Beckové, Coudenhove-Kalergi
Poloha
Adresazaniklá osada Dianin Dvůr, Švarcava, Rybník, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Dianin Dvůr
Dianin Dvůr
Dianin Dvůr, Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zřícenina loveckého zámečku a zaniklá osada Dianin Dvůr (něm. Dianahof; objevuje se také jako Diana) stávaly v lesích u česko-bavorských hranic na návší nad údolím Černého potoka, necelý 1 km od dnes rovněž zaniklé obce Švarcava, pod kterou administrativně spadaly. Dnes zbytky zámečku patří pod Rybník a okolo něj vedou cyklotrasy 36 a EV 13 z Rybníka na zaniklou osadu Úpor.

Historie

Na místě zámečku původně stával poplužní dvůr, který byl založen okolo roku 1736 Janem Bedřichem a Kryštofem Václavem Vidršpergáry. Na přelomu let 17371738 je poprvé zmiňován a to ještě pod názvem Schwarza Hof, podle nedaleké obce Schwarzbach (Švarcava). Jeho součástí byl i ovčín. Jako Diana Hoff se poprvé objevuje v roce 1763 a zřejmě již tehdy stával v areálu dvora malý zámeček. Při číslování Švarcavy dostal dvůr čp. 1 a 2, další čísla pak připadla až stavením v Dolní Huti. Po požáru v roce 1812 nechal v roce 1819 Kryštof Vidršpergár postavit lovecký zámeček, doplněný o hospodářské budovy. Zámecká kaple pak byla v roce 1825 zasvěcena sv. Kryštofu. Kromě toho zde stála také škola, kam chodili žáci z Horní a Dolní Huti, Švarcavy a Františkovy Studánky. V letech 18571869 zde žil tehdejší majitel baron Beck.

Na podzim 1870 došlo hrabaty Coudenhove-Kalergi v okolí zámečku k vybudování obory pro daňky a jeleny, která při obvodu měřila 18 km. V roce 1916 se dočkal přestavby i zámeček. Ten si pak oblíbila především hraběnka Micuko Coudenhove-Kalergi, původem z Japonska. Po druhé světové válce jej využívala Pohraniční stráž, po jejich přemístění na Bernštejn byl vojáky vyrabován a jelikož se nacházel v hraničním pásmu, ponechán svému osudu. Podle doložených zpráv měl ještě v 70. letech střechu a také interiéry byly zčásti dochované. Až do 90. let stála v jeho blízkosti kovová hláska, tzv. špačkárna. Po roce 1945 se zámeček objevuje již pouze pod názvem Diana. Vybavení ze zámku se Pohraniční stráží postupně dostalo na jejich další sídla – kromě již zmíněného Bernštejna např. i na zámek v Poběžovicích. Některé kusy se ještě v 90. letech nacházely poházené v okolí zámecké zříceniny.

Externí odkazy