Přeskočit na obsah

Trombocytopenie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Trombocytopenie je snížené množství trombocytů (krevních destiček). Jedná se o stav, kdy množství trombocytů v periferní krvi klesne pod 10×10⁹/l. Podle příčiny onemocnění se trombocytopenie dělí na:

  • způsobenou virovým onemocněním, nádorovým procesem nebo metabolickou poruchou,
  • způsobenou krátkým přežíváním trombocytů (např. pro přítomnost protilátek),
  • způsobenou zvýšenou ztrátou trombocytů v krevním oběhu (např. při transfúzi, mimotělním oběhu).

U dospělých probíhá onemocnění často chronicky, u dětí jde zpravidla o akutní stav. Onemocnění je častější u žen než u mužů.

Projevy

Objevují se petechie a různá podkožní krvácení, gynekologické krvácení či krvácení do gastrointestinálního ústrojí. Je nutné vyšetření krevního obrazu s diferenciálem a při zjištění sníženého počtu trombocytů i provedení testů na srážlivost a koaguační vyšetření (APTT a Quickův test).

Ke snížení počtu trombocytů může docházet z různých příčin. Může provázet jiná onemocnění např. leukémie, poruchy kostní dřeně, imunitní onemocnění nebo může vznikat následkem užívání řady léků.

Krvácivé projevy se vyskytují nejčastěji u těžké formy trombocytopenie, nemusí k nim ale docházet vždy. Při méně závažné trombocytopenii ke krvácivým projevům dochází častěji v případech narušení i druhé složky krevního srážení (tvorba fibrinogenu) nebo při dalších onemocněních (např. vředová choroba žaludku, děložní myomy atd.).

Terapie

Akutní stavy se léčí podáváním imunoglobulinů popřípadě transfúze trombocytů. U chronických stavů se podávají kortikoidy nebo se provádí jiná forma imunosupresivní léčby.

Literatura

  • KOZÁK. Hematologie. Vnitřní lékařství. Díl IIIb.. Praha: Galén, 2001. ISBN 80-7262-085-1. S. 230. 

Související články

Externí odkazy