Přeskočit na obsah

7 návyků skutečně efektivních lidí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
7 návyků skutečně efektivních lidí
AutorStephen Covey
Původní názevThe 7 Habits of Highly Effective People
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánresej
VydavatelFree Press
Datum vydání1989
Předchozí a následující dílo
The 8th Habit: From Effectiveness to Greatness
Některá data mohou pocházet z datové položky.

7 návyků skutečně efektivních lidí je kniha (ISBN 978-80-7261-156-0), kterou napsal Stephen Covey, americký odborník na rozvoj osobnosti, vedení lidí a motivaci. Knihy se prodalo více než 20 milionů výtisků ve 40 světových jazycích.[1] Časopis Time ji v roce 2011 zařadil mezi 25 nejvlivnějších knih o managementu.[2]

Smyslem knihy má být otevření lidského potenciálu čtenáře, a to pomocí následující struktury:

Paradigmata a principy

[editovat | editovat zdroj]

V první části se autor zabývá paradigmaty, což jsou podle něj zjednodušeně brýle, přes které se díváme na svět. Zde uvádí způsoby, jak se zbavit svých paradigmat, která nejsou v souladu s principy. Tyto principy jsou podle Coveyho určité rysy lidské povahy – řadí mezi ně např. férovost, integritu, čestnost, důstojnost, trpělivost, službu. Pokud člověk žije v souladu s nimi, dosáhne maxima svého potenciálu. Pokud je porušuje, nemůže podle Coveyho dosáhnout štěstí a úspěchu ve všech oblastech života. Pro život v souladu s principy je třeba 7 návyků z titulu knihy.

„Tyto principy jsou součástí téměř každého významného náboženství, sociální filozofie nebo etického systému, které prošly zkouškou času a přetrvaly. Jsou natolik evidentní, že jejich existenci není potřeba prokazovat.“[3]

Osobní vítězství

[editovat | editovat zdroj]

V druhé části se autor zabývá osobním vítězstvím. Tato část pokrývá první tři návyky:

  • Buďte proaktivní
  • Začínejte s myšlenkou na konec
  • To nejdůležitější dávejte na první místo

Smyslem této části je provést člověka od závislosti na druhých (citové, finanční, emocionální, hodnotící) k nezávislosti. Podle Coveyho je tento proces základem pro zdravý úspěch v životě každého člověka.

Společné vítězství

[editovat | editovat zdroj]

Ve třetí části by čtenář měl projít přechodem od nezávislosti ke vzájemnosti. Autor vysvětluje, že samostatný nezávislý člověk došel teprve do poloviny cesty a že bez druhých se daleko nedostane. V této části knihy se autor více zaměřuje i na pracovní život. Do druhé trojice návyků patří:

Obnova sil

[editovat | editovat zdroj]

Ve čtvrté a poslední kapitole se autor věnuje dlouhodobému hledisku používání návyků a vyrovnanému způsobu života, který popisuje v posledním návyku:

  • Ostřete pilu

Pomocí posledního návyku a všech předchozích dohromady by měl čtenář, který tyto principy opravdu aplikuje, dosáhnout významného zlepšení svého života.

Kniha vzbudila od svého vydání velké pozitivní ohlasy, zvláště mezi podnikateli a manažery. Mezi české podnikatele, kteří byli touto knihou pozitivně ovlivněni, patří například Stanislav Bernard, který napsal předmluvu k dotisku českého vydání (2009), nebo manažer Jan Mühlfeit. Autorem předmluvy dalšího dotisku (2012) je přední český psycholog Vladimír Smékal.

  1. Archivovaná kopie. www.franklincovey.cz [online]. [cit. 2012-07-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-24. 
  2. Archivovaná kopie. www.time.com [online]. [cit. 2012-07-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-08-11. 
  3. Stephen R. Covey, 7 návyků skutečně efektivních lidí, Management Press, 2009, str.34

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]