29er

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

29er je vysoce výkonnostní dvouposádkový závodní skif. Jeho design byl vytvořen Julianem Beathwitem. První kus byl vytvořen roku 1998. Jedná se o one-design lodní třída (všechny lodě jsou stavěny se stejnými vlastnostmi). 29er je 4.45 m dlouhý a váží 74 kg. Jeho stěžeň je dlouhý 6.25 m. Inspirací pro jeho vytvoření byl olympijský skif 49er. Je vyráběn firmou Ovington, která má sídlo ve Velké Británii. 29er může dosahovat vysokých rychlostí díky jeho elegantnímu a hydrodynamickému trupu a často přesahuje rychlost větru.

Lodě mají dvě plachty. Hlavní plachta a kostaka mají dohromady 12.5 m². Genakr má 15 m². Ideální váha posádky na 29er je 125 kg.

Popis[editovat | editovat zdroj]

29er je zaměřený na mladé jachtaře, zejména na ty, kteří chtějí pokračovat na 49eru. Byl přijat na Youth Sailing World Championships aby nahradil Laser 2 - který byl designován Julianovým otcem Frankem.

Na 29eru jezdí dvě osoby z nichž jedna má trapéz. Oplachtění obsahuje jeden asimetrický genakr, hlavní plachtu, samootáčecí kostaku, která usnadňuje jízdu kostaníkovi zejména při obratech proti větru a umožňuje mu vzít otěže od hlavní plachty do ruky během kruzu proti větru. Nastavení genakru umožňuje kosatníkovi být více pohotový, což je na této lodní třídě důležité hlavně kvůli její nestabilitě a vysoké rychlosti.

Trup je vytvořený slepením několika vrstev vláknových kompozitů (polyesterem vyztuženým skleněnými vlákny). Plachty jsou udělány z průhledného Mylar laminátu s červenými nebo oranžovými okraji. Genakr je vytvořen z nylonu. Stěžeň je poskládán ze tří častí. Spodní a střední z hliníku a vrchní je z polyester-sklolaminátového kompozitu, který pomáhá ohýbání a snižuje celkovou váhu lodi. Staré foily jsou udělány z hliníku, nové jsou už z laminátu.

29er v Čechách[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 bylo nakoupeno deset novách lodí. Momentálně se zde vyskytuje kolem čtrnácti lodí. Nejlepší závodníci trénují ve Sportovním centru mládeže pod vedením Davida Křížka[1]

V některých částech České republiky je 29er označován též jako RS 29.


Závody[editovat | editovat zdroj]

Mistrovstí světa
Rok Výtěz Místo konání
2000 Mike Bassett / Mark Kennedy Garda
2001 John Pink / Tom Weeks Kingston
2002 John Winning / Evan McNicol Sydney
2003 David Evans / Rick Peacock Laredo
2004 Tristan Jaques / Alain Sign Silvaplana
2005 Jacqui Bonnitcha / Euan McNiclo San Francisco
2006 Silja Lehtinen / Scott Babbage Weymouth
2007 Matías Gainza / Federico Villambrosa Buenos Aires
2008 Steve Thomas / Jasper Warren Melbourne
2009 Steve Thomas / Blair Tuke Garda
2010 Kevin Fisher /Glen Gouron Freeport
2011 María Belén Tavella / Franco Greggi Mar del Plata
2012 Carlos Robles / Florian Trittel Travemünde
2013 Lucas Rual / Emile Amoros Kalø Vig
2014 Kurt Hansen / Harry Morton Kingston
2015 Kyle O'Connell / Tom Siganto Pwllheli
2016 Tom Crockett / Harry Morton Medemblik
2017 Benji Daniel / Alex Burger Long Beach
2018 Francesco Kayrouz / Jackson Keon Hong Kong

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]